Angielscy fani często zakładają imitację kolczug i plastikowe hełmy, charakteryzując się na średniowiecznych rycerzy.

Jednak zdjęcia niektórych fanów z Anglii, na kostiumach których pojawiły się duże krzyże, na trybunach stadionu, na którym Anglia wygrała z Iranem 6:2, wywołały krytykę w internecie. Pojawiły się apele do FIFA, by ta zabroniła zakładania takich kostiumów, ponieważ mogą być one traktowane jako obraza przez muzułmańskich mieszkańców Kataru.

- Te kostiumy w arabskim lub bliskowschodnim kontekście, mogą być postrzegane jako obraźliwe, dlatego też nie będą dozwolone na stadionach - oświadczył przedstawiciel FIFA.

Czytaj więcej

Iran wyszarpał zwycięstwo z Walią. Metamorfoza ekipy z Bliskiego Wschodu

Dla Arabów krucjaty to bolesny okres w historii, w którym doszło do inwazji chrześcijańskich rycerzy chcących zdobyć Jerozolimę i otaczające ją tereny, znajdujące się w tamtym czasie pod muzułmańskimi rządami.

To kolejna kontrowersja związana z elementami ubioru w czasie tegorocznego mundialu.

Niektórym fanom Walii, którzy pojawili się na stadionie na meczu z USA, nakazano zdjąć kapelusze w tęczowych kolorach symbolizujących społeczność LGBT.

Czytaj więcej

Mundial w Katarze: Dlaczego irańscy piłkarze nie śpiewali hymnu?

Z kolei w piątek pojawiły się doniesienia, że ze stadionu na którym rozgrywano mecz Iran-Walia wyprowadzono mężczyznę w koszulce wyrażającej poparcie dla antyrządowych protestów w Iranie.

FIFA zagroziła też karami kapitanom reprezentacji, którzy w czasie mundialu mieli pojawić się na murawie w tęczowych opaskach.

Homoseksualizm jest w Katarze nielegalny - za utrzymywanie stosunków homoseksualnych grozi więzienie.