Angielscy fani często zakładają imitację kolczug i plastikowe hełmy, charakteryzując się na średniowiecznych rycerzy.
Jednak zdjęcia niektórych fanów z Anglii, na kostiumach których pojawiły się duże krzyże, na trybunach stadionu, na którym Anglia wygrała z Iranem 6:2, wywołały krytykę w internecie. Pojawiły się apele do FIFA, by ta zabroniła zakładania takich kostiumów, ponieważ mogą być one traktowane jako obraza przez muzułmańskich mieszkańców Kataru.
- Te kostiumy w arabskim lub bliskowschodnim kontekście, mogą być postrzegane jako obraźliwe, dlatego też nie będą dozwolone na stadionach - oświadczył przedstawiciel FIFA.
Czytaj więcej
Iran wygrał z Walią 2:0 na inaugurację drugiej serii gier fazy grupowej mundialu w Katarze. Irańczycy w niczym nie przypominali zespołu, który kilka dni temu przegrał z Anglią aż 2:6.
Dla Arabów krucjaty to bolesny okres w historii, w którym doszło do inwazji chrześcijańskich rycerzy chcących zdobyć Jerozolimę i otaczające ją tereny, znajdujące się w tamtym czasie pod muzułmańskimi rządami.
To kolejna kontrowersja związana z elementami ubioru w czasie tegorocznego mundialu.
Niektórym fanom Walii, którzy pojawili się na stadionie na meczu z USA, nakazano zdjąć kapelusze w tęczowych kolorach symbolizujących społeczność LGBT.
Czytaj więcej
Piłkarze reprezentacji Iranu nie odśpiewali hymnu przed meczem inaugurującym ich udział w mundialu w Katarze, w którym Iran mierzy się z Anglią. Najprawdopodobniej był to gest poparcia dla protestujących w Iranie po śmierci 22-letniej Mahsy Amini.
Z kolei w piątek pojawiły się doniesienia, że ze stadionu na którym rozgrywano mecz Iran-Walia wyprowadzono mężczyznę w koszulce wyrażającej poparcie dla antyrządowych protestów w Iranie.
FIFA zagroziła też karami kapitanom reprezentacji, którzy w czasie mundialu mieli pojawić się na murawie w tęczowych opaskach.
Homoseksualizm jest w Katarze nielegalny - za utrzymywanie stosunków homoseksualnych grozi więzienie.