Gary Lineker, osiemdziesięciokrotny reprezentant Anglii i były gracz m.in. FC Barcelony, a obecnie ekspert brytyjskiej telewizji BBC rozpoczął wczorajsze przedmeczowe studio od mocnego monologu, którym chciał podkreślić i przypomnieć, w jakich okolicznościach rozgrywany jest turniej:

 “To najbardziej kontrowersyjny mundial w historii, a pierwszy mecz nawet się jeszcze nie rozpoczął. Od 2010 roku, gdy Katar został wybrany na gospodarza, najmniejsze państwo organizujące tę imprezę zmaga się paroma ważnymi pytaniami.”

Czytaj więcej

Kamil Kołsut: Mundial w Katarze. Ile kosztuje miłość do piłki?

 Siedzący w studiu telewizyjnym Lineker, za którego plecami rozpościerał się widok na stadion w Dosze, nie omieszkał wspomnieć o największych kontrowersjach wokół katarskich mistrzostw:

 “Od oskarżeń o korupcję podczas wyborów gospodarza mundialu, po złe traktowanie zagranicznych robotników budujących stadiony, wśród których wielu straciło życia. Homoseksualizm jest tu nielegalny, a prawa kobiet i wolność słowa budzą wiele dyskusji. (...) FIFA mówi: 'skupcie się na piłce' - cóż, skupimy się, przynajmniej na kilka minut.”

 Tym samym potwierdzają się przedmundialowe zapowiedzi Linekera, który znany jest ze swojego zdecydowanego podejścia do organizacji mistrzostw w takim państwie jak Katar. Parę dni temu w rozmowie z BBC powiedział, że do Kataru jedzie aby “relacjonować, nie wspierać” oraz że chciałby uczciwie i rzetelnie pokazać kibicom wszystko, co dzieje dookoła samej piłkarskiej imprezy.

Czytaj więcej

Mundial w Katarze: Stypa na bogato. Katar przegrał z Ekwadorem

 Co więcej, widzowie telewizji BBC poza takim wstępem do studia, nie zobaczyli również koncertu i całej ceremonii otwierającej mistrzostwa. Stacja dała tę możliwość wyłącznie użytkownikom online, natomiast podczas głównej transmisji w telewizji, zamiast śpiewającego Jung Kooka, koreańską gwiazdę kpopowej muzyki, można było zobaczyć 30-minutowy materiał autorstwa dziennikarza Rosa Atkinsa o wszystkich kontrowersjach wokół mundialu, zawierający między innymi wywiady z przedstawicielami organizacji Amnesty International.

Podobne stanowisko wyrażają media szwedzkie - na przykład tamtejsza telewizja TV4, która relacjonując w niedzielę inaugurację turnieju zamiast studia eksperckiego puściła widzom krótki film dokumentalny o robotnikach-imigrantach, pracujących przy mundialowej infrastrukturze w fatalnych warunkach, zagrażających ich życiu, w dodatku za absurdalnie małe stawki. Informację o takiej decyzji skandynawskiej telewizji na swoim profilu na Twitterze podał Piotr Piotrowicz, były trener m.in. szwedzkiego Hammarby IF.

Czytaj więcej

Mundial w Katarze: Dlaczego irańscy piłkarze nie śpiewali hymnu?

Sporo kontrowersji wzbudził swoimi słowami inny były angielski piłkarz, relacjonujący mundial w mediach, Gary Neville, który w swoich wypowiedziach zdawał się lekko przymykać oko na śmierć wielu robotników budujących stadiony i namawiał do tego, by po prostu cieszyć się sportowym wydarzeniem:

“Myślę, że taka jest tu rzeczywistość. Robotnicy, którzy wznieśli te stadiony wymagają podziękowań i uhonorowania we właściwy sposób, ale tu i teraz jest piłka nożna. Mundial to najwspanialsza impreza sportowa na świecie.”

Powodem takiej wymijającej odpowiedzi na pytanie o kontrowersje może być fakt, iż Gary Neville jest ekspertem telewizji beIN Sports, będącej częścią grupy medialnej beIN Media, należące do państwa Kataru.