- Sześćdziesiąt cztery mecze potrzebne będą do wyłonienia mistrza świata w rywalizacji od 20 listopada do 18 grudnia.

- W finałach wystąpią 32 drużyny. W pierwszej rundzie rywalizacja toczyć się będzie w ośmiu czterozespołowych grupach. Dwie najlepsze ekipy z każdej awansują do 1/8 finału.

Czytaj więcej

Mundial w Katarze: Wszystkie mecze, składy, strzelcy bramek

- Przy równej liczbie punktów o miejscu w tabeli decydować będzie różnica bramek z wszystkich spotkań grupowych, a w następnej kolejności liczba zdobytych bramek. Jeśli te czynniki będą identyczne, pod uwagę brane będą: liczba punktów w bezpośrednich meczach, różnica bramek z tych spotkań i liczba zdobytych w nich goli. W przypadku, gdyby powyższe kryteria nie rozstrzygnęły sprawy, liczyć się będzie „ranking fair play", czyli klasyfikacja stworzona na podstawie punktów przyznanych za żółte kartki (-1), czerwone za dwie żółte (-3) i bezpośrednie czerwone (-4). W przypadku, gdy piłkarz otrzyma najpierw żółtą, a później bezpośrednią czerwoną kartkę, jego drużyna będzie miała -5 pkt. W ostateczności o kolejności w tabeli zdecyduje losowanie.

- Od drugiej rundy do finału włącznie obowiązywać będzie system pucharowy, tzn. przegrywający odpada. Przy remisie po 90 minutach gry sędzia zarządzi dogrywkę 2x15 minut, która odbędzie się w całości, bez względu na wynik. Jeżeli po 30 dodatkowych minutach nadal będzie remis, zwycięzca zostanie wyłoniony w serii rzutów karnych. Najpierw strzelać będzie po pięciu zawodników z każdej drużyny, a w przypadku remisu kolejni na zmianę, aż do rozstrzygnięcia.

Czytaj więcej

Mundial w Katarze: Klasyfikacja strzelców

- W każdym meczu w drużynie może nastąpić po pięć zmian plus dodatkowa w dogrywce, co jest nowością w mundialu. Reguła ta pojawiła się po wznowieniu rozgrywek po pandemii i zyskała na tyle duże poparcie, że została wpisana do przepisów na stałe.

- Po dwóch żółtych kartkach w meczu piłkarz będzie musiał opuścić boisko i nie zagra w następnym spotkaniu. Po dwóch żółtych kartkach w różnych meczach zawodnik będzie musiał pauzować w następnym spotkaniu - z zastrzeżeniem, że pojedyncze żółte kartki są „kasowane” po ćwierćfinałach. To oznacza, że nie jest możliwe zawieszenie piłkarza na finał wyłącznie za żółte kartki. Po usunięciu zawodnika z boiska wskutek czerwonej kartki o długości jego kary zadecyduje Komisja Dyscyplinarna FIFA, ale minimum będzie to jeden mecz.