Partner relacji: ISW
Uczestnicy debaty „Turystyka sportowa szansą na rozwój regionów. Jakie wyzwania stoją przed samorządami?” podczas pierwszego dnia VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach wskazywali, że turystyka sportowa otwiera przed regionami duże możliwości. Natomiast, aby z nich skorzystać, trzeba spełniać liczne warunki. Jakie wyzwania stoją przed samorządami, które chcą rozwijać u siebie turystykę sportową?
Prowadzący dyskusję Mirosław Bieniecki, prezes Fundacji Bieg Rzeźnika, pytał panelistów, w jaki sposób można zachęcić uczestników do udziału w organizowanych lokalnie imprezach. Maciej Żebrowski, burmistrz Wałcza, podkreślał, że warto jest inwestować w organizację imprez sportowych, zwłaszcza jeśli wkomponowuje się to w politykę danego regionu. Wałcz jest właśnie promowany m.in. jako miasto sportowe. Zaznaczył, że konieczne jest rozszerzanie bazy hotelowej, a w tę samorząd nie zainwestuje. Jak dodał, imprezy sportowe są jednym ze sposobów promocji regionu, dlatego ważne jest odpowiednie ich doinwestowanie poprzez pozyskanie inwestorów, np. lokalnych przedsiębiorców. Imprezy sportowe mają bowiem wartość dodaną, przyciągają turystów do regionu.
Jolanta Piotrowska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaznaczyła, że region nastawiony jest na turystykę, a turystyka sportowa to doskonały produkt regionalny. Jej zdaniem warto kłaść nacisk na każdą formę współpracy.
W Warmińsko-Mazurskiem odbywają się różnego rodzaju wydarzenia sportowe, a turystyka sportowa obejmuje sportowców, trenerów, sportowców amatorów. Znane twarze na imprezach sportowych są jednym z elementów przyciągających turystów, a region słynie z takich sportów, jak siatkówka, triatlon czy wszelkie sporty wodne, również te mniej popularne, jak wake boarding. Według Jolanty Piotrowskiej warunkiem rozwoju turystyki sportowej jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura, której budowa to ciężka praca. Ważne są też ścieżki rowerowe, których akurat w regionie jest bardzo dużo, m.in. Mazurska Pętla Rowerowa.
Według posła Michała Wypija najważniejsze jest partnerstwo, chęci, czynnik ludzki i infrastruktura. Podał przy tym przykład swojego rodzinnego Olsztyna, skąd jego zdaniem sportowcy wyjeżdżają. Tymczasem sport jest doskonałym brandem i szansą rozwojową i powinno się wykorzystać ten potencjał.
Renata Cytacka, przewodnicząca komisji ds. zdrowia i sportu Urzędu Miasta Wilna, opowiadała o doświadczeniach swojego miasta, m.in. organizacji Biegu Rzeźnika. Ponadto w Wilnie co roku we wrześniu odbywa się maraton, a łącznie organizowanych jest ponad 200 imprez sportowych. Jest to imponująca skala w kontekście wielkości miasta i liczby mieszkańców.
Isto Vanhamäki, dyrektor ds. rozwoju regionu biznesowego w Lahti, wskazał, że miasto jest centrum sportów zimowych w Finlandii. Można tam uprawiać 400 różnych rodzajów tych sportów. Imprezy sportowe są bardzo ważne z punktu widzenia biznesu, są dla niego szansą – zarówno samo wydarzenie, jak i wszystko wokół niego.
Jak mówił, niestety, zmiany klimatu negatywnie wpływają na sporty zimowe – zmniejsza się ilość śniegu. Dlatego także samo Lahti stawia na zrównoważony rozwój – do 2025 roku ma stać się carbon neutral. Według Isto Vanhamäki firmy dzięki ścieżce zrównoważonego rozwojowi rozwijają się bardziej dynamicznie. Wyzwaniem dla miasta jest z kolei za mała liczba hoteli, a pozyskanie inwestorów do ich budowy jest trudne.
Jak zachęcać turystów, by wracali do regionu? Według Isto Vanhamäki siłą Lahti są wspaniałe stoki narciarskie, świetne warunki do uprawiania tego sportu i bliskość stolicy. Natomiast do Wilna przyciągają turystów zabytki, które mogą podziwiać przy okazji biegu w maratonie. Często bywa tak, że turyści odwiedzają Wilno dla zabytków, a potem wracają w celach sportowych. Ponadto Wilno ma świetne ścieżki rowerowe. Z kolei według posła Wypija należy postawić na aktywność dzieci i młodzieży.
Jolanta Piotrowska dodała, że bardzo trudno jest odbudować aktywność społeczeństwa sprzed pandemii. Trudności też wywołuje inflacja i wzrost kosztów, natomiast samorządy nie zawsze mają możliwość dotowania sportu. Według niej ważny jest też zrównoważony rozwój. Turystyka sportowa jest szansą, ale musi być zrównoważona. Natomiast burmistrz Wałcza wskazał, że jednym ze sposobów poszukiwania dróg rozwoju jest stawianie na sport amatorski. Miasto promuje sporty wodne czy turystykę rowerową.
Partner relacji: ISW
VIII Europejski Kongres Samorządów
6–7 marca 2023 r.