Nowy rok to czas nowych wyzwań oraz chwila na refleksję dotyczącą mijającego roku. Jaki on był dla Pracowni Finansowej?

Ubiegły rok był bardzo udany, jeśli chodzi o wartość zainwestowanego przez naszych inwestorów kapitału. Była to kwota prawie dwukrotnie większa niż w roku poprzednim.  W ciągu 9 lat osiągnęliśmy łączną kwotę 340 milionów PLN  zainwestowanych w projekty grupy INWE. W zeszłym roku najwięcej, bo aż 36% nasi Inwestorzy zainwestowali w projekty farm fotowoltaicznych, niewiele mniej (32%) w elektrownie wiatrowe, 23% w innowacje i 9% w projekty deweloperskie nieruchomości. To zrozumiałe, że OZE cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, biorąc pod uwagę drastyczny wzrost cen energii. Prognozowana stopa zwrotu w projektach wiatrowych i PV była w tym czasie wyjątkowo atrakcyjna. Przy czym projekty PV charakteryzują się wyższym poziomem bezpieczeństwa zarówno na etapie realizacji, jak i eksploatacji, co uzasadnia większe kwoty inwestowane w ten sektor. Elektrownie wiatrowe, natomiast są w stanie generować wyższe stopy zwrotu. Deweloperka nieruchomości w tym roku miała się słabiej niż w latach poprzednich, ze względu na spowolnienie w tym sektorze, spowodowane spadkiem dostępności kredytów. Liczymy, że w 2023 roku Inwestorzy dostrzegą szansę na ponadprzeciętne zyski w tej branży. Szacuje się, że w wyniku spadku podaży, ceny mieszkań w tym czasie znacznie wzrosną.

W 2022 roku zadebiutowały w naszej ofercie 2 całkowicie nowe projekty – Zakład produkcji pelletu i park rozrywki w centrum Berlina. Wood-Trade błyskawicznie zapełnił się inwestorami, gdyż jest to projekt branży energetycznej, znanej już naszym inwestorom z elektrowni wiatrowych i słonecznych. Poza tym zapotrzebowanie na paliwa, a co za tym idzie ich ceny, znacznie w ubiegłym roku wzrosły, w związku z wybuchem wojny w Ukrainie, sankcjami i zatrzymaniem dostaw. Mission:Play! by Mattel natomiast jest całkowitym novum, do którego zalet inwestorzy stopniowo się przekonywali i obecnie dołączają ostatni wspólnicy. Daje on możliwość dywersyfikacji geograficznej i walutowej portfela inwestycyjnego i działać będzie w centrum najbogatszej gospodarki Europy, gdzie inflacja jest o połowę niższa niż w Polsce. W dodatku zapotrzebowanie na rozrywkę rodzinną, które zaspokaja jest nieograniczony. To już druga inwestycja w porflolio Pracowni Finansowej wykorzystująca trend rynkowy przenoszenia się sprzedaży do internetu. Sfinansowany przez naszych inwestorów, również w 2022 roku Net-pocket, to wtyczka do przeglądarki internetowej zliczająca cashback od niemal wszystkich zakupów. Mission:Play! to z kolei element transformacji centrów handlowych w centra rozrywki rodzinnej.

Co można zaliczyć do największego sukcesu Pracowni Finansowej w 2022 roku?

Najbardziej miarodajnym sukcesem było zaufanie Inwestorów, które ma swoje odzwierciedlenie w prawie 100 milionach PLN w inwestycjach w samym roku 2022. Potwierdza on zadowolenie naszych inwestorów z jakości współpracy. Sprawia, że polecają nas swoim znajomym i rodzinie i reinwestują otrzymywane dywidendy. Do niewątpliwych osiągnięć trzeba zaliczyć zatem także rekordowe wypłaty do Inwestorów w kwocie 24,8 milionów PLN w 2022 roku.  To akurat zasługa odpowiedniego zarządzania spółkami projektowymi przez powołane do tego podmioty w grupie Inwe oraz sprzyjającej sytuacji rynkowej. Z satysfakcją patrzymy na przyrost liczby inwestorów – obecnie już ponad 1500 - i obsługiwanych projektów w grupie, a także wyjątkową różnorodność oferty w minionym roku. Oprócz podstawowych linii – energetyki odnawialnej, do której dołączyła fotowoltaika, oraz projektów deweloperskich, równocześnie, z sukcesem prowadziliśmy nabór do aż trzech projektów z hubu innowacji – Net-pocket, Wood-Trade i Mission:Play!

Jak ten wynik ma się w porównaniu do lat poprzednich?

Uzyskany wynik został niemal podwojony w stosunku do roku 2021, w którym łączna kwota inwestycji wynosiła 52 miliony złotych i to na tamten czas również był rekord. Odnotowujemy, że Inwestorzy szczególnie cenią sobie obecnie inwestycje w realną wartość. Pracownia Finansowa z całą pewnością wyróżnia się na tle innych firm tym, że kładzie szczególny nacisk na rzetelną obsługę Inwestorów w perspektywicznych projektach kapitałowych, których stają się oni udziałowcami – deweloperskich, ekologicznych oraz innowacjach.

To recepta na sukces czy jest coś jeszcze?

Właściwe zarządzanie, kompetencja i doświadczenie, wiara w trafną koncepcję projektów inwestycyjnych oraz co najważniejsze – zaufanie Inwestorów. Wielkim sukcesem okazał się program EKO-RENTIER, za sprawą którego Inwestorzy, posiadający udziały w odnawialnych źródłach energii (elektrownie wiatrowe i farmy fotowoltaiczne) mogą liczyć na wypłaty nawet do czterech razy w roku. W swoim przemyślanym portfolio inwestycyjnym, Pracownia Finansowa ma również inwestycje w nieruchomości i okazje inwestycyjne z różnorodnych branż. Wszystkie realizowane w ramach grupy kapitałowej INWE przez doświadczonych partnerów branżowych.

Kolejny raz przyznano Wam nagrodę za najwyższą jakość. Możemy liczyć na zdradzenie jakie plany w zakresie podnoszenia jakości na rok 2023?

Przygotowujemy nowy Panel Inwestora i aplikację mobilną, które pozwolą zautomatyzować pewne procesy. Przy obecnej liczbie inwestorów jest to już niezbędne. Niezależnie od tego zwiększyliśmy moce przerobowe w Biurze Obsługi Inwestora i nieustannie podnosimy poziom kompetencji naszych Investment Managerów.

Tworzycie firmę z misją, zakładając, że dla Inwestorów liczyć się coś więcej niż zysk. O co tu chodzi?

Naszym celem jest umożliwienie Inwestorom pomnażania kapitałów w projektach uwzgledniających ochronę przed inflacją. Opinie Inwestorów wskazują, że poza zyskiem ważna jest dla nich ekologia. Jesteśmy dumni, że w naszej ofercie znajdują się projekty, które pomagają chronić środowisko naturalne i czyste powietrze, przez to spełniające etyczne, dodatkowe wymagania Inwestorów. Więcej niż zysk to też pomaganie w zabezpieczeniu kapitału przed inflacją przez cały okres trwania inwestycji, ale także i może przede wszystkim najwyższa jakość obsługi Inwestorów.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że Pracownia Finansowa określana jest mianem firmy z misją i potwierdzonymi sukcesami. Nieprzerwanie od 2013 roku prężnie działamy na rynku inwestycyjnym. Jesteśmy ekspertami, jeśli chodzi o obsługę Inwestorów w perspektywicznych projektach kapitałowych, których stają się oni udziałowcami. Posiadamy do dyspozycji Inwestorów ekspercki zespół Investment Managerów, rozbudowane Biuro Obsługi Inwestora oraz narzędzia takie jak Panel Inwestora z aplikacją mobilną.

Jakie projekty będzie można znaleźć w portfolio Pracowni Finansowej w tym roku?

Konsekwentnie wspieramy transformację energetyczną od paliw kopalnych do OZE, która ma szanse zapobiec totalnej katastrofie klimatycznej i uniezależnić nasz kraj od dostaw węglowodorów z Rosji. Dlatego główną linią pozostaną elektrownie wiatrowe i słoneczne. Mimo, że zasada 10h nadal nie została przez rząd odblokowana, posiadamy jeszcze w ofercie inwestycje w projekty wiatrowe, które uzyskały Pozwolenie na Budowę przed „Dobrą Zmianą”. Po ich wyczerpaniu, w grupie kapitałowej planowane jest pozyskiwanie już zrealizowanych projektów, z rynku wtórnego.

Dla dywersyfikacji portfela, chcemy móc oferować udział w projektach innowacyjnych, w rozwijające się gałęzie gospodarki, wykorzystujące trendy rynkowe, m.in. takie jak park rozrywki w Berlinie. Kolejne lokalizacje dla tego biznesu planowane są w Polsce. W zanadrzu grupy znajdują się także plany na nowe inwestycje, całkowicie spoza dotychczasowego spektrum możliwości.

Niezmiennie pozostajemy wierni ofercie inwestycji z branży budowlanej, która mimo przejściowych problemów ma ogromy potencjał bezpiecznego pomnażania kapitałów. Sektor niszowych inwestycji w domy jednorodzinne w obrębie miasta, z dostępem do komunikacji miejskiej, nieobsługiwany przez masowych deweloperów, w który można było zainwestować z nami w stolicy, rozszerzyliśmy właśnie o inwestycje w nieruchomości w Łodzi.

Materiał Partnera Pracownia Finansowa