Materiał powstał we współpracy z Comarch

Wystarczy kliknąć w link do płatności na fakturze.

Nowe narzędzie działa w sposób przyjazny dla użytkownika i jest bezpłatne. Operujące w chmurze, oferuje usługi z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i ułatwia zadbanie o płynność finansową firmy. Zostało zaprojektowane w systemach Comarch ERP (oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem), jako instrument natychmiastowych przelewów należności w segmencie B2B.

Kompleksowy portal

Jak działa nowy instrument finansowy? Przedsiębiorca otrzymuje środki pieniężne na swoje konto bankowe nawet już po kilku minutach (maksymalnie do 15 minut), tak jak się to dzieje np. w transakcjach e-commerce – nie trzeba więc czekać na księgowanie i bankowe sesje wychodzące i przychodzące. Informacja o dokonanej płatności jest natychmiast odnotowywana na platformie Apfino. Prowizję za przelew ponosi płatnik. System działa więc tak, jak prywatne transakcje, które dobrze znamy za sprawą sprzedaży internetowej, która tak mocno rozwinęła się w ostatnim czasie. Nie ma przecież wątpliwości, że jedną z tajemnic sukcesu tej branży jest możliwość natychmiastowej zapłaty, co z kolei umożliwia sprzedawcy błyskawiczne przekazanie zamówionego towaru. Przedsiębiorcy w relacjach „B2B" powinni móc korzystać z identycznych udogodnień.

Lista możliwych do uzyskania korzyści z użytkowania instrumentu proponowanego na platformie Apfino, jest dłuższa: np. dzięki zalogowaniu do systemu upraszcza się sam proces dokonywania płatności. To link umieszczony w wystawionej przez przedsiębiorcę fakturze zawiera już niezbędne dane. Pełna automatyzacja żmudnej czynności, jaką jest opłacanie faktur skraca więc nie tylko czas oczekiwania na pieniądze, ale także eliminuje możliwość popełnienia pomyłki podczas wpisywania danych. Gwarancję maksymalnego zabezpieczenia zyskujemy dzięki temu, że generowany na fakturze link jest unikalny. Warto podkreślić, że płatność można zrealizować za pomocą coraz bardziej popularnego BLIK-a oraz przelewów błyskawicznych. Nie bez znaczenia jest też efekt wizerunkowy: oferowanie swoim klientom opcji szybkich płatności online to sposób na budowanie opinii profesjonalnej i nowoczesnej firmy.

Systemowa zmiana na horyzoncie

Firma Comarch, polski gigant technologiczny, twórca platformy Apfino, planuje stopniowe rozszerzanie działania nowego narzędzia. – W Apfino w pierwszej kolejności skupiliśmy się na dostarczaniu usług finansowych dla klientów systemów Comarch ERP, ale jednocześnie budujemy kompleksowy portal do prowadzenia firmy – zapowiada Łukasz Rozlach, wiceprezes spółki Comarch Finance Connect, która odpowiada za rozwój Apfino.

A to oznacza, że możliwość szybkich płatności na platformie Apfino, to dopiero pierwszy krok na drodze do ułatwienia życia przedsiębiorców, zmagających się na co dzień z biurokracją i opóźnieniami w regulowaniu należności fakturowych. Szykują się bowiem zmiany w sposobie funkcjonowania całego systemu finansowego dla firm.

– Przed nami długa droga optymalizacji procesów związanych z płatnościami w firmach, ale mamy już gotowe scenariusze, nad którymi pracujemy i będziemy sukcesywnie je wdrażać. Płatności wysokokwotowe, wymiana walut oraz agregacja rachunków bankowych połączone w jednej usłudze wniosą do zarządzania finansami firmy zupełnie nową jakość – podkreśla Łukasz Rozlach.

Przełom na rynku

To może być więc prawdziwy przełom na polskim rynku w transakcjach biznesowych - niezbędny, by je usprawnić i odpowiednio zabezpieczyć. Najnowszy raport Capgemini World Payments 2022 wskazuje, aż 90 proc. firm rozważa zmianę swojej relacji z tradycyjnymi instytucjami finansowymi z powodu niespełniania przez nie bieżących potrzeb obsługiwanych klientów. Nie bez znaczenia jest też kwestia ceny usług. Przepływy między firmową bazą danych a bankowością elektroniczną wymagają dużej uwagi i zabierają czas, a co się z tym wiąże – generują także wyższe koszty operacyjne. Raport Capgemini szacuje, że przy realizowaniu każdej płatności koszty operacyjne mogą stanowić nawet do 5 proc. kwoty transakcji, co jest przecież po prostu nie nazwaną wprost – prowizją bankową.

Co jeszcze dzięki Apfino może zyskać przedsiębiorca? Platforma oferuje cały szereg usług finansowych, które wspierają dbanie o płynność finansową biznesu. Apfino pozwala bowiem z poziomu jednego portalu kompleksowo zarządzać finansami swojej firmy. Jest także zintegrowana z przeznaczonymi dla różnych typów firm systemami Comarch ERP, co umożliwia automatyzację procesów finansowych i pełne kontrolowanie przepływów pieniężnych.

materiały prasowe

Dzięki Apfino można wygodnie opłacić wydatki firmowe, a także łatwo zweryfikować partnerów biznesowych, zlecać faktury z odroczonym terminem płatności do faktoringu, a przeterminowane faktury do windykacji polubownej, czy skorzystać za 0 zł z pieczęci prewencyjnej. Ważną wartością dodaną jest podcast Przyspiesz Biznes, odpowiadający na nurtujące pytania polskich przedsiębiorców, którego partnerem jest platforma Apfino.

Materiał powstał we współpracy z Comarch