65,000 lat: krótka historia malarstwa aborygeńskiego

Wernisaż obrazów aborygeńskich „Utopia". Biblioteka Publiczna miasta st Warszawy, Ul Koszykowa 26/28 Czwartek, 12 października br, godzina 18.00 do 21.00.

Publikacja: 21.09.2023 12:00

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

• uroczyste otwarcie wystawy - 18.00

• prelekcja na temat kultury aborygeńskiej Iwona Pruszynska - 19.00

• koncert didgeridoo Ruff Libner - 19.30

• koncert gitarowy Teheke Hape Knap i Rafał Olbrychski - 20.00

Wernisaż jest objęty patronatem medialnym gazety „Rzeczpospolita oraz patronatem merytorycznym Australijskiego Instytutu do Spraw Polskich (Australian Institute of Polish Affairs)

W 1984 r. James Mollison, dyrektor National Gallery of Australia w Canberze, stwierdził, że malarstwo Aborygenów z plemienia Papunya Tula jest „największym osiągnięciem sztuki abstrakcyjnej w Australii". Dziś podobne opinie nikogo już nie dziwią. Obrazy te są ozdobą muzealnych kolekcji i biją rekordy na aukcjach w Europie i Ameryce. Wielu australijskich historyków przyznaje wręcz, że sztuka aborygeńska udowodniła swoją wyższość wobec twórczości artystycznej mającej korzenie w Europie.

Ta pradawna i wysoce symboliczna forma ekspresji była pierwotnie ukryta: rysowana w piasku lub nakładana na skały na terytoriach zakazanych osobom świeckim. Ale na początku lat 70., pośród walk o uznanie aborygeńskiej tożsamości, społeczność Papunya Tula przetłumaczyła swoje praktyki kulturowe i wiedzę symboliczną za pomocą farby. Używając nietradycyjnych metod zapożyczonych z kultury zachodniej (akryl, pędzle, tektura, a później płótno), rdzenni mieszkańcy Australii znaleźli nowoczesny sposób wyrażania swoich kulturowych, politycznych, społecznych i ekonomicznych zmagań.

Dziś twórczość ta znajduje się w centrum dyskusji o sztuce australijskiej, a także – i może nawet przede wszystkim – odgrywa pierwszoplanową rolę na australijskim rynku sztuki. Szacuje się, że nawet 3/4 sprzedaży to dzieła aborygeńskie, podczas gdy sami Aborygeni stanowią zaledwie niecałe 3% populacji Australii.

Znawcy sztuki uważają, że to właśnie dzięki pojawieniu się nowych kierunków w malarstwie powojennym, takich jak minimalizm czy ekspresjonizm abstrakcyjny, którego najważniejszymi przedstawicielami byli Pollock i Rothko, w pełni doceniono walory estetyczne obrazów aborygeńskich i wreszcie zaakceptowano je jako część sztuki współczesnej. Obecnie są doceniane i pożądane przez koneserów malarstwa oraz projektantów wnętrz, zdobią obiekty komercyjne, ściany banków i instytucji międzynarodowych w Australii, Europie i Ameryce.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

• uroczyste otwarcie wystawy - 18.00

Pozostało 98% artykułu
Malarstwo
Kaplica Sykstyńska pod namiotem. Wystawa w Warszawie już otwarta
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Malarstwo
Mark Rothko wewnętrznie rozdarty
Malarstwo
Frans Hals, który zachwycał Vincenta van Gogha
Malarstwo
„Poczet królów polskich” – arcydzieło Jana Matejki we Wrocławiu
Malarstwo
„Sny w słońcu” – już jest drugi singiel promujący projekt BEKSIŃSKI.LIVE
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości