fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

logistyka.rp.pl

UE: Od stycznia dozwolone autonomiczne auta na drogach

Mercedes-Benz Future Truck 2025 – Autonomiczny samochód.
Prawo dopuści w EU próby i rejestracje autonomicznych aut poziomu trzeciego.

Od 1 stycznia producenci samochodów będą mogli próbować na autostradach pojazdy z autonomią poziomu trzeciego (L3). Chodzi o auta wyposażone w system automatycznego utrzymania pojazdu w pasie ruchu (ALKS), czyli samoczynnie utrzymujące się w pasie ruchu i zatrzymujące w razie napotkania korka lub niebezpieczeństwa.

Czarna skrzynka

Regulacja, która opisuje także warunki homologacyjne dla ALKS, definiuje sposób komunikacji systemu z kierowcą. Wymaga instalacji w pojeździe systemu wykrywającego obecność w pojeździe kierowcy i jego stan oraz czarnej skrzynki powalającej na odczyt parametrów jazdy. Opisane zostały również wymagania cyfrowego bezpieczeństwa całego systemu ALKS.

Czytaj więcej w:

Poziom 3 jest najniższym pozwalającym na jazdę bez angażowania kierowcy, choć musi być on obecny za kierownicą, gotów przejąć prowadzenie w każdym momencie.

Regulację przygotowała grupa robocza 29 z EKG ONZ i zgodziło się na nią 60 krajów, w tym wszystkie należące do UE. Przepisy przygotowali delegaci Niemiec i Japonii i te dwa kraje jako pierwsze przyjęły nową regulację.

Dla przemysłu to wielkie ułatwienie, bo do tej pory musiał zdobywać pozwolenia na próby w każdym kraju osobno. – Wymagania były różne i uzyskanie pozwolenia zajmowało od kilku miesięcy do ponad roku – wyjaśnia dyrektor ds. publicznych i prawnych w Tom Tom Stephanie Leonard.

Czytaj więcej w: Triggo ma Chiny na celowniku

Dodaje, że pomyślny przebieg prób umożliwi w przyszłych nowelizacjach zwiększenie prędkości oraz dopuszczenie do odbywania jazd także na innych drogach. Jednak postęp będzie stopniowy, aby nie doprowadzić do ofiar, jak to już miało to miejsce w USA.

Bezpieczniejsze drogi

Politycy zgodzili się na nowe zapisy Konwencji Wiedeńskiej i Porozumienia z 1958 roku dotyczącego znaków drogowych, ponieważ oczekują, że autonomiczne samochody zmniejszą liczb ofiar na drogach o połowę do 2030 roku.

W Europie do 75 proc kierowców łamie ograniczenia prędkości w miastach, tymczasem prawdopodobieństwo śmierci pieszego w wyniku najechania jest 5-krotnie wyższe przy prędkości 50 km/h niż przy 30 km/h.

Od 2022 roku wszystkie nowo-homologowane, a od 2024 roku wszystkie nowo rejestrowane auta będą musiały być wyposażone w ISA – Intelligent Speed Assist. Fot. Tom Tom

Dlatego wszystkie nowo-homologowane samochody będą musiały być od 2022 roku wyposażone w inteligentny czytnik prędkości (ISA – Intelligent Speed Assist), który wyświetli na desce rozdzielczej aktualne ograniczenie prędkości i ostrzeże prowadzącego o przekroczeniu limitu. Od 2024 roku wszystkie nowe samochody będą musiały zostać wyposażone w ten system. Będzie miał ponad 90-procentową niezawodność, zadziała we mgle i śnieżycy, odczyta także aktywne ograniczenia, a to dzięki sprzężeniu kamer oraz dokładnych, na bieżąco aktualizowanych map.

Dyrektor zarządzający Bosch Softtec Alexander Lawrence zapewnia, że lepiej przewidzieć drogę, widzieć dalej niż horyzont. – Mamy czujniki informujące o tym co dzieje się wokół samochodu. Mapy pomagają przewidzieć jaka jest droga przed autem, co się na niej dzieje (roboty, wypadek, korek), z komunikatów wiemy jaka jest pogoda – to wszystko w czasie rzeczywistym. Tom Tom dostarcza informacji statycznych (mapy, łącznie z podaniem kątów spadku, skrzyżowaniami, krzywizną łuków) oraz dynamicznych (np. ruch na drodze). Bosch nadaje priorytety informacji (protokół) oraz optymalizuje przesyłanie danych i sposób dostarczenia danych, czyli w formie zrozumiałej dla systemów samochodu – tłumaczy Lawrence.

Oszczędność dla operatorów

W efekcie możliwe staje się prognozowanie zachowania, co zwiększa bezpieczeństwo i daje oszczędność energii. – Actros wyposażony w system Predictive Powertrain Control jest nawet o 8 proc. oszczędniejszy od poprzedniego modelu, który nie miał tego systemu – porównuje Lawrence.

Systemy wspomagania kierowcy ADAS już teraz automatycznie dostosują prędkość auta do krzywizny drogi i warunków na niej panujących. Fot Tom Tom

Kolejne korzyści to ułatwienie pracy kierowcom. Dyrektor rozwoju w PSA Vincent Deschamps uważa, że coraz bardziej precyzyjne dane już w niedalekiej przyszłości pozwolą na automatyzację ruchu na autostradach. – Na lokalnych będą zarządzać prędkością samochodu – dodaje Deschamps.

Czytaj więcej w: Przewoźnicy porażeni prądem

Postęp nie będzie jednak tak szybki jak się to jeszcze niedawno wydawało. Koncerny samochodowe przygotowują pojazdy z autonomią poziomu drugiego. – Kierują się ku L2.1., L2.5, L2.95, czyli coraz więcej funkcji jest wspomaganych przez automat, ale to kierowca jest prowadzącym i musi cały czas uważać – tłumaczy szef autonomicznej jazdy ADAS w Tom Tom Willem Stijbosch.

Ile jeszcze zostało do zrobienia widać choćby po planach Grupy Volkswagena, która przeznaczy w najbliższych pięciu latach 27 mld euro na cyfryzację. Od tej drogi nie ma odwrotu i nad autonomicznymi pojazdami pracują nawet mali gracze, jak np. producent autobusów Solaris.

Źródło: logistyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA