fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

logistyka.rp.pl

Transport na południe z utrudnieniami

Węgrzy odblokowali granice, Turcja nie wpuszcza zagranicznych ciężarówek.

Władze Turcji nie wpuszczają kierowców z 55 państw, w tym z Polski i z Ukrainy. Zakaz zaskoczył polskich przewoźników. – Funkcjonariusz turecki powiedział, że nas nie wpuści. Stoimy z Bułgarii i nie wiemy co robić. Kto zapłaci za powrót z ładunkiem? A czekać dłużej też bez sensu, bo zablokowany jest samochód – zastanawia się jeden z polskich przewoźników. – Na dodatek samochody tureckie jeżdżą przez granicę w obie strony bez przeszkód – podkreśla przewoźnik.

Przedsiębiorcy przewozowi obawiają się, że w te sposób tureckie firmy przejmą rynek przewozowy. Dlatego Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych domaga się od polskiego rządu wprowadzenia natychmiastowego zakazu wjazdu dla tureckich ciężarówek.

Przewoźnicy notują problemy także na granicy węgierskiej.

Na granicach Węgrzy dopuszczają jedynie ruch ciężarówek, z tym że od kierowców samochodów ciężarowych wymagali do rana 28 marca 14-dniowej kwarantanny. Po protestach licznych krajów znieśli to obostrzenie. Trudności z pokonaniem granic Węgier spowodowały ogromne kolejki na dojazdach do granicy Węgier. Aby ich nie wydłużać chwilowy zakaz wjazdu samochodów w tranzycie wprowadziła Słowacja (już go zniosła). Cała sieć dróg wokół Bratysławy była zatkana przez ciężarówki, które nie mogły wjechać na Węgry.

Blokada węgierskich granic stanowiła duże niebezpieczeństwo dla polskich eksporterów żywności i dóbr codziennego użytku, dla których kraje na południu Europy są poważnym kontrahentem. – Jest to jedna z niewielu branż, która jeszcze nadaje ładunki – zauważa prezes JAS-FBG Jarosław Domin. Wskazuje, że przemysł samochodowy i jego dostawcy pozamykali praktycznie wszystkie fabryki. – Sam odstawiłem 20 proc. taboru, bo obawiam się, czy otrzymam zapłatę za już wykonane usługi. Wyraźnie pogarsza się sytuacja płynnościowa – zauważa Domin.

Źródło: logistyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA