fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

logistyka.rp.pl

Promy wykupione w weekendy

Armatorzy promowi ucierpieli na spadkach ruchu turystycznego. Popyt na przewozy ciężarówek bez zmian.

Ruch promowy przewozu samochodów ciężarowych jest na poziomie sprzed pandemii – ocenia Jerzy Gębski ze stargardzkiej firmy Enterprise Logistics. – Wszystkie miejsca na promach są wykupione. Szczególnie duży tłok jest w piątek wieczorem na powrocie do Polski i w niedzielę po południu, gdy wszyscy jadą do Szwecji – opisuje sytuację.

W 2020 roku niezauważalnie zmalały promowe przewozy samochodów ciężarowych. W Świnoujściu liczba przetransportowanych jednostek zmalała o 1,5 proc. do 486 516, przy 2,6-procentowym spadku tonażu do 13 488,1 tys. ton.

W Gdańsku przewozy naczepy i zestawów samochodowych spadły o 2 proc. r/r do 28 405 sztuk. – Pomimo pandemii ruch ładunków w całej wymianie polsko-szwedzkiej w 2020 r. jeśli zmalał to niewiele – ocenia Andrzej Szulc z gdyńskiej firmy Agroland, która specjalizuje się w spedycji do i z krajów skandynawskich.

Przewozy samochodów łącznie z autokarami i osobowymi skurczyły się o 45,6 proc. – Na linii Gdańsk-Nyneshamn pływają głównie promy typu PAX (pasażersko-samochodowe), natomiast na liniach ze Świnoujścia do Ystad oraz Trelleborga, głównie typu RO-PAX, czyli samochodowo-kolejowe, zabierające głównie ciężarówki i z których nieliczne zabierają niewielkie ilości pasażerów, bo kabiny muszą być dostępne głównie dla kierowców ciężarówek – tłumaczy różnice w wynikach Świnoujścia i Gdańska przedstawiciel Agroland.

Spodziewa się, że podobny spadek w liczbie obsługiwanych pojazdów zanotował armator na linii Gdyni do Karlskrony.

Armatorzy skarżą się na dramatyczny spadek ruch pasażerskiego, zarówno pochodzącego z wymiany turystycznej oraz podróży służbowych.

Szulc wskazuje na jeszcze jedną możliwą przyczynę załamania przewozów pasażerskich. – Od paru dobrych lat funkcjonują połączenia lotnicze do Sztokholmu. Lot trwa 2 godz. i jest tańszy niż 18-godzinna podróż promem – porównuje.

Źródło: logistyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA