fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

logistyka.rp.pl

KE przedłuży ważność niektórych dokumentów

W przygotowaniu jest projekt rozporządzenia, które wejdzie w życie w najbliższym czasie.

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia określającego specjalne i tymczasowe rozwiązania związane z walką z pandemią covid-19 w wydłużające terminy odnawiania i przedłużania dokumentów oraz badań odnoszących się do transportu drogowego.

KE proponuje, aby w związku z trudną sytuacją pandemiczną w wielu krajach UE, wydłużeniu o 7 miesięcy podlegały dokumenty i badania, których termin upłynął/upłynie w okresie od 1 września 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. Wydłużeniu ważności podlegałyby m.in.:

– świadectwo kwalifikacji zawodowej

– karta kwalifikacji kierowcy

– „kod 95” w prawie jazdy

– prawo jazdy

– przegląd okresowy tachografu

– badania techniczne pojazdu

– licencja wspólnotowa

– świadectwo kierowcy

Przedsiębiorcy przyklasnęli inicjatywnie. – Jest to korzystne dla branży rozwiązanie, inicjatywa wyszła od kilku państw członkowskich, a poparła ją KE przygotowując stosowne propozycje legislacyjne. ZMPD nie zgłosiło zastrzeżeń do tych proponowanych rozwiązań. Te regulacje zwiększą margines bezpieczeństwa dla przewoźników drogowych, ich kierowców, z uwagi na wydłużony przez pandemię czas na załatwianie wszelkich formalności administracyjnych – uważa dyrektor Departamentu Transportu ZMPD Piotr Mikiel.

Także TLP pozytywnie ocenia propozycje Komisji, ale uważa, że rozporządzenie powinno obejmować szerszy katalog rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie transportu drogowego w okresie pandemii COVID-19. TPL przekazało na ręce Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz polskich euro posłów listę dodatkowych kwestii, które w opinii TLP powinny zostać uwzględnione w proponowanym akcie prawnym.

Zalicza się do nich m.in. wyłączenie kierowców wykonujący przewozy towarów lub osób z obowiązkowych zgłoszeń, rejestrów, formularzy oraz przeprowadzania testów na Covid-19. – Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej państwa członkowskie powinny zapewnić płynny ruch pojazdów ciężarowych dostarczających codziennie towary do wszystkich krajów UE. Niestety nie wszystkie państwa członkowskie o tym pamiętają – zaznacza prezes TLP Maciej Wroński.

TLP wnioskuje o uwzględnienie również dokumentów niezbędnych w przewozach towarów niebezpiecznych oraz na możliwość czasowego złagodzenia wybranych przepisów rozporządzenia 561/2006, dotyczącego czasu jazdy i odpoczynku kierowców.

Branża spodziewa się, że projekt wejdzie w życie w najbliższym czasie.

Źródło: logistyka.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA