Złoto dał Polakowi wyniki 68,87 m, co jest najlepszym wynikiem w historii tych zawodów. Drugi był Niemiec Robert Harting - 68,47, a trzeci Węgier Robert Fazekas - 66,43.

To trzeci medal Małachowskiego na wielkiej imprezie lekkoatletycznej. W 2008 roku w Pekinie został wicemistrzem olimpijskim, a przed rokiem w berlińskich mistrzostwach świata przegrał tylko z Hartingiem.

W sztafecie Marika Popowicz, Daria Korczyńska, Marta Jeschke i Weronika Wedler ustanowiły nowy rekord polski - 42,68. Wygrały Ukrainki - 42,29 przed Francuzkami - 42,45.

Na podium nie udało się stanąć męskiej sztafecie 4x100 m. Dariusz Kuć, Paweł Stempel, Robert Kubaczyk i Kamil Kryński zajęli piąte miejsce. Zwyciężyli Francuzi - 38,11. Na drugiej pozycji uplasowali się Włosi - 38,17, na trzeciej Niemcy - 38,44, na czwartej Szwajcarzy - 38,69.

W Barcelonie polscy lekkoatleci zdobyli dotąd dziewięć medali - dwa złote, obok Małachowskiego Marcin Lewandowski w biegu na 800 m, dwa srebrne i pięć brązowych. Szansą na powiększenia dorobku w ostatnim finale zaprzepaściła męska sztafeta 4x400 m. Polacy zajęli piąte miejsce.