Znana biegaczka zdyskwalifikowana. Część trasy biegu pokonała samochodem

Joasia Zakrzewski, znana szkocka biegaczka długodystansowa, zwyciężczyni Wings for Life World Run w Poznaniu w 2017 roku, została zdyskwalifikowana po zajęciu trzeciego miejsca w ultramaratonie na trasie między Manchesterem a Liverpoolem (2023 GB Ultras Manchester to Liverpool 50-mile race), ponieważ część jego trasy pokonała samochodem.

Publikacja: 19.04.2023 14:07

Uczestnicy ultramaratonu Manchester-Liverpool

Zakrzewski miała pokonać samochodem odcinek biegu o długości ok. 4 km. Cały bieg miał długość ok. 80 km.

47-letnia biegaczka z miasteczka Dumfries - jak wykazały dane z nadajnika GPS, znajdującego się w wyposażeniu każdego ultramaratończyka - pokonała 4 km w zaledwie minutę i 40 sekund co jest wynikiem nierealnym jeśli człowiek nie porusza się pojazdem mechanicznym (biegaczka musiałaby biec z prędkością niemal 40 km na godzinę).

Wayne Drinkwater, dyrektor maratonu poinformował, że organizatorzy ultramaratonu otrzymali informację, iż biegaczka "zyskała niesportową (...) przewagę na jednym z odcinków biegu". Sprawa została skierowana do brytyjskiej federacji lekkoatletycznej.

Po analizie danych z nadajnika GPS organizatorzy zdecydowali się zdyskwalifikować biegaczkę, która - jak się okazała - na odcinku trasy skorzystała z transportu samochodowego.

Bieg odbył się 7 kwietnia. Po dyskwalifikacji Zakrzewski trzecie miejsce przypadło Mel Sykes.

Adrian Stott, przyjaciel Joasi Zakrzewski

Prezes szkockiej federacji lekkoatletycznej, David Ovens przyznał, że informacja na temat dyskwalifikacji Zakrzewski jest "rozczarowująca" i przypomniał, że zawodniczka ma za sobie pełen sukcesów okres w karierze.

- Mam nadzieję, że istnieje wyjaśnienie sytuacji i że będzie mogła wznowić swoją pełną sukcesów karierę - dodał.

Adrian Stott, przyjaciel Zakrzewski, który rozmawiał z nią po biegu tłumaczył, że na miejsce zawodów zawodniczka dotarła w nocy przed biegiem, po 48-godzinnej podróży z Australii.

- Bieg nie poszedł zgodnie z planem. Powiedziała, że czuje się słaba i zmęczona na trasie biegu i chciała podwózki - mówił.

Stott zapewnił, że Zakrzewski "w pełni współpracuje z organizatorami biegu i złożyła im dokładne wyjaśnienia całej sytuacji".

- Szczerze żałuje i przeprasza za zaistniałą sytuację - podkreślił.

- Joasia była wspaniałym ambasadorem brytyjskiego sportu i zainspirowała wiele kobiet do biegania i osiągania swoich celów - powiedział.

W lutym Zakrzewski wygrała 48-godzinny ultramaraton na Tajwanie, ustanawiając rekord świata na poziomie 411,5 przebiegniętych kilometrów.

W 2020 roku wygrała 24-godzinny bieg w Australii, pokonując 236,561 km.