Trzy medale Polaków w Stambule. Panowie biorą srebro

Tyczkarz Piotr Lisek i płotkarz Jakub Szymański zostali w Stambule halowymi wicemistrzami Europy. Brąz zdobyła sztafeta kobiet. Polacy wrócą do kraju z siedmioma medalami.

Publikacja: 05.03.2023 20:17

Piotr Lisek w finale skoku o tyczce

Piotr Lisek w finale skoku o tyczce

Foto: PAP/Adam Warżawa

Korespondencja ze Stambułu
Lisek na medal czekał dwa lata, ostatnie wielkie imprezy kończyły się dla niego klęską. Jeszcze na igrzyskach w Tokio był szósty, później podczas mistrzostw świata i mistrzostw Europy przepadał w kwalifikacjach. Teraz - pod nieobecność rekordzisty świata Armanda Duplantisa - skok na 5.80 m w pierwszej próbie wystarczył, żeby wrócić na podium. Srebro dostał też Grek Emmanouil Karalis, czyli treningowy partner naszego tyczkarza. Złoto nieoczekiwanie zdobył Norweg Sondre Guttormsen.

- Wahaliśmy się z trenerem, czy tu w ogóle przyjeżdżać. To moje szóste halowe mistrzostwa Europy i piąty medal. Presja mnie nie przytłoczyła. Walczyłem, nie patrząc na innych. Krytykom przypomnę, że życie sportowca to nie tylko fotka na Instagramie. Nie pytajcie mnie na razie o koniec kariery. Mam dopiero osiemnaście lat plus VAT, a chcę dociągnąć do „trzydziestki” - mówi Lisek.

Czytaj więcej

Armand Duplantis – urodzony, by latać

Drugi w biegu na 60 metrów przez płotki był Jakub Szymański, który podobno przed finałem relaksował się, grając z kolegami w „Tajniaków”. - Nie mogłem sobie wymarzyć lepszego sezonu. Będę teraz w medalu chodził i z nim spał. Wicemistrzostwo Europy smakuje bardzo dobrze, ale wszystko przede mną. To dopiero początek historii - mówi 21-latek. Szósty w finale był Krzysztof Klijan, którego z trybun dopingowała partnerka Ewa Swoboda.

Brązowy medal zdobyła sztafeta kobiet, choć wystąpiła w składzie bardziej niż rezerwowym. Występ koleżanek w domu obejrzały Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Kinga Gacka i Kornelia Lesiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik była na miejscu jako gość Telewizji Polskiej, a kontuzji doznała Aleksandra Gaworska. Annie Kiełbasińskiej towarzyszyły debiutantki w sztafecie: biegająca na 100 metrów Marika Popowicz-Drapała oraz Alicja Wrona-Kutrzepa i Anna Pałys.

7 medali

zdobyli Polacy na halowych mistrzostwach Europy w Stambule: 4 srebrne i 3 brązowe

Polki dały się wyprzedzić jedynie Włoszkom, które pobiły rekord kraju, oraz Holenderkom. - Trener dobrze ułożył nas taktycznie - mówi Kiełbasińska. - Został rzucony chyba na jeszcze głębszą wodę niż my - dodaje Pałys. Popowicz-Drapała, ze swojego występu podobno niczego nie pamięta. - Powiedziałam tylko koleżankom przed biegiem: „Pamiętajcie! Nic nie musimy, tylko możemy”.

Nasza reprezentacja wywalczyła na halowych mistrzostwach Europy siedem krążków - żadna reprezentacja nie zdobyła więcej. Srebro wcześniej odebrały Swoboda (60 m) i Adrianna Sułek (pięciobój), a brąz - Kiełbasińska (400 m) oraz Sofia Ennaoui (1500 m). Polska zajęła w klasyfikacji medalowej 15. miejsce, bo żaden z krążków nie był złoty. Najokazalszy dorobek wywalczyli w Stambule Norwegowie (4-1-0), Holendrzy (3-3-1), Brytyjczycy (3-1-2) oraz Włosi (2-4-0).

Lekkoatletyka
Jarosława Machuczych: Sportowcy z Rosji popierają ludobójstwo
Sport
Mocny głos rekordzisty świata. Karsten Warholm mówi o Rosjanach
Lekkoatletyka
Wicemistrzyni świata z Ukrainy: To może wciąż tylko zły sen
Lekkoatletyka
Memoriał Janusza Kusocińskiego. Polki pędzą, Ewa Swoboda szybka jak wiatr
Lekkoatletyka
14 000 osób zapisanych na Poland Business Run 2023. Można dołączyć do 31 maja