Zawody w Nankinie początkowo zaplanowano na marzec 2020 roku, ale wówczas świat sportu zatrzymała pandemia koronawirusa. Chińczycy nie byli w stanie przyjąć sportowców także rok później, więc World Athletics wcisnęła zawody w kalendarz przyszłego sezonu - między halowe mistrzostwa Europy (Stambuł) oraz mistrzostwa świata na stadionie (Budapeszt). Nieskutecznie.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Europy w Monachium. Radość w całym mieście

Najnowsza wersja jest taka, że lekkoatleci polecą do Nankinu dopiero w marcu 2025 roku. „Decyzja zapadła w porozumieniu z organizatorami oraz Chińskim Stowarzyszeniem Lekkoatletycznym, ze względu panujące warunki pandemiczne” - czytamy w oficjalnym komunikacie.

- Jesteśmy rozczarowani, że musimy ponownie przełożyć to wydarzenie z powodu okoliczności od nas niezależnych, ale zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie już teraz, aby dać pewność sportowcom oraz federacjom. Nie chcemy jednocześnie rezygnować z tej imprezy, bo wiemy, jakie przygotowania poczynili już organizatorzy - wyjaśnia szef World Athletics Sebastian Coe.

Nie chcemy rezygnować z imprezy, bo wiemy, jakie przygotowania poczynili już organizatorzy

Sebastian Coe, szef World Athletics

Sportowcom ze Starego Kontynentu pozostanie w sezonie zimowym szykowanie formy na halowe mistrzostwa Europy. Pozostali będą mogli startować i zarabiać przy okazji zawodów z cyklu World Athletics Indoor Tour, który jest zimowym odpowiednikiem Diamentowej Ligi.

Lekkoatletyczny kalendarz wielkich imprez w latach 2023-24

2-5 marca 2023, halowe mistrzostwa Europy (Stambuł);

23-25 czerwca 2023, drużynowe mistrzostwa Europy (Chorzów);

19-27 sierpnia 2023, mistrzostwa świata (Budapeszt);

1-3 marca 2024, halowe mistrzostwa świata (Glasgow);

7-12 czerwca 2024, mistrzostwa Europy (Rzym);

1-11 sierpnia 2024, igrzyska olimpijskie (Paryż)