Mistrzostwa Europy. Adrianna Sułek medal wykuła z cierpienia

Polki zdobywały już w Monachium medale zaskakujące, ale piękniejszego chyba nie było. Adrianna Sułek wykuła go z cierpienia i zadedykowała mamie, która walczy z nowotworem.

Publikacja: 19.08.2022 07:03

Adrianna Sułek

Adrianna Sułek

Foto: PAP/Adam Warżawa

Korespondencja z Monachium

Wydawało się, że nie zdoła ukończyć dziewiątego wieloboju w tym sezonie. Czwartą konkurencję, czyli bieg na 200 metrów, zamknęła upadkiem. Współpracy odmówił mięsień dwugłowy - nie mogła chodzić, a co dopiero rywalizować w wymagających technicznie konkurencjach o medal mistrzostw Europy. Zagryzła jednak zęby, nie odpuściła. Ma charakter, jakich w polskim sporcie mało.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Europy: Niezniszczalna Adrianna Sułek. Srebro w siedmioboju

Pewnie ociosało go życie. Sułek wychowała mama polonistka. Taty nigdy nie poznała. Opowiadała tylko, że kiedy zaczęła osiągać pierwsze sukcesy, domagał się alimentów. Męskim wzorem został trener Wiesław Czapiewski, który dwa lata temu zmarł po walce z nowotworem. Teraz podobną bitwę toczy jej mama.

Sułek zdobyła srebro, choć można było zwątpić. Nie w nią - ona się nigdy nie poddaje. Dwudniowej rywalizacji towarzyszył jednak przeszywający ból, bo mięsień naderwała już podczas pierwszej konkurencji. - Sprawdziliśmy, jakie są maksymalne dopuszczalne dawki leków przeciwbólowych i podzieliliśmy je na pół, żeby móc wziąć rano oraz wieczorem - wyjaśnia.

Nasza zawodniczka przyznaje, że ryzykowała zdrowiem - zdradza trener Marek Rzepka.

Psycholog Jan Blecharz zalecił, żeby Sułek po pierwszym dniu się wycofała. Nie zgodziła się i rano pobiła dwa rekordy życiowe: w skoku w dal oraz w rzucie oszczepem. Bieg na 800 metrów zaczęła jako trzecia zawodniczka klasyfikacji generalnej, metę minęła pierwsza. Ostatecznie zdobyła srebro, lepsza była tylko mistrzyni świata Nafissatou Thiam. Lepsza, ale nie poza zasięgiem.

Uraz Sułek odbił się przede wszystkim na dyspozycji konkurencjach biegowych. Statystyk Tomasz Spodenkiewicz policzył, że nasza zawodniczka - w porównaniu do występu na mistrzostwach świata w Eugene - straciła w ten sposób aż 204 punkty, a Thiam wyprzedziła ją tylko o 96. Rywalizacja z Belgijką już dziś wydaje się więc realnym celem, a nie mirażem na horyzoncie.

- Wiedziałam, że już teraz jestem gotowa na rekord Polski, a przyszłym roku chciałabym pobić halowy rekord świata - deklaruje Sułek. Ten aktualny, czyli 5013 punktów, Ukrainka Natalia Dobrynśka ustanowiła dziesięć lat temu w Stambule. Teraz historia mogłaby zatoczyć koło, bo w tym samym mieście odbędą się przyszłoroczne halowe mistrzostwa Europy.

Lekkoatletyka
Memoriał Janusza Kusocińskiego. Polki pędzą, Ewa Swoboda szybka jak wiatr
Lekkoatletyka
14 000 osób zapisanych na Poland Business Run 2023. Można dołączyć do 31 maja
Lekkoatletyka
Wydarzenie wiosny na Stadionie Śląskim. Będą gwiazdy
Lekkoatletyka
Czterech Polaków w Katarze. Startuje Diamentowa Liga
Lekkoatletyka
Nie żyje mistrzyni świata Tori Bowie