Mistrzostwa Europy. Polski wieczór w Monachium

Natalia Kaczmarek pędziła za Femke Bol przez czterysta metrów, Anna Kiełbasińska goniła rywalki dopiero na ostatniej prostej. Pierwsza zdobyła srebro, a druga - brąz. Sensacyjną wicemistrzynią Europy w rzucie młotem została Ewa Różańska.

Publikacja: 17.08.2022 23:42

Mistrzostwa Europy. Polski wieczór w Monachium

Foto: PAP/Adam Warżawa

Korespondencja z Monachium

To były minuty, które ścisnęły za gardło. Kaczmarek oraz Kiełbasińska skakały ze szczęścia, na rundę honorową z flagami ruszyły chyba ostatkiem sił, bo napędzała je jeszcze adrenalina. Kiedy one cieszyły się z życiowych sukcesów, Różańska chyba nie mogła uwierzyć w to, co się dzieje. Pobiła rekord życiowy, kolejne rywalki rzucały bliżej. Zdobyła srebro, którego nie spodziewał się nikt.

Chciała przesmyknąć się obok dziennikarzy. Odpowiadała krótko, patrzyła w dal albo w podłogę. Zawstydzona, chyba wciąż zdumiona sukcesem, na który zapracowała z Malwiną Wojtulewicz, czyli trenerką, która rok temu podpisała się pod olimpijskim złotem Wojciecha Nowickiego.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Europy. Adrianna Sułek nie mogła chodzić, ale walczy dalej

- Wiedziałam, że jestem dobrze przygotowana, ale nie spodziewałam się, że aż tak. To do mnie wciąż nie dociera - przyznaje Różańska. Trudno się dziwić, skoro kilka tygodni temu na młodzieżowych mistrzostwach Polski zdobyła nie tylko złoto w rzucie młotem, ale była także najlepsza wśród kulomiotek i druga w rzucie dyskiem, a jako dziecko chętnie grała też w piłkę - zawsze w ataku.

Wykorzystała przeciętny poziom konkursu, Rumunce Biance Florentine Ghelber do złota wystarczyło 72.72 m. Nie należy jednak czynić z tego, bo szczęściu pomogła najlepiej, jak umiała  - w pierwszej (71.63 m) i ostatniej (72.12 m) kolejce Różańska poprawiała rekord życiowy.

Kaczmarek oraz Kiełbasińska sięgnęły podium, choć na bieżni zamieniły się rolami. Pierwsza jest wytrzymała, rywalki zazwyczaj ogrywa na ostatniej prostej, a teraz od początku ruszyła jak szalona. Kiełbasińska, biegająca kiedyś krótsze dystanse, zaczęła wolno. Medal wyrwała na ostatnich metrach.

Kaczmarek do wielkiego biegania wyszykował Marek Rożej, zmiana trenera była prawdopodobnie jej najlepszą decyzją w karierze. Kiełbasińską trenuje Laurent Meuwly, który jest także szkoleniowcem Bol. Panie wrócą na bieżnię w piątek, kiedy zaplanowano eliminacje sztafety 4x400 metrów. Finał, zapowiadający się na starcie Polek z Holenderkami, dzień później wieczorem.

Lekkoatletyka
14 000 osób zapisanych na Poland Business Run 2023. Można dołączyć do 31 maja
Lekkoatletyka
Wydarzenie wiosny na Stadionie Śląskim. Będą gwiazdy
Lekkoatletyka
Czterech Polaków w Katarze. Startuje Diamentowa Liga
Lekkoatletyka
Nie żyje mistrzyni świata Tori Bowie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Lekkoatletyka
Znana biegaczka zdyskwalifikowana. Część trasy biegu pokonała samochodem
Lekkoatletyka
Władysław Heraskewycz: Siergiej Bubka to rozczarowanie