Kibice w niedzielę zapełnili ponad połowę trybun 55-tysięcznego Stadionu Śląskiego. Taką publiczność przyciągają w Polsce tylko zawody poświęcone pamięci Skolimowskiej, należące do prestiżowego cyklu Continental Gold Tour – ważniejsza jest tylko Diamentowa Liga.\

W Chorzowie zakończyli kariery wicemistrzyni świata w rzucie młotem Joanna Fiodorow oraz dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem Piotr Małachowski.

Fani rośli w siłę z godziny na godzinę, aż organizatorzy otworzyli dla nich górną część trybun, którą początkowo wyłączyli z użytku.

Czytaj więcej

ME siatkarzy: Polska lepsza od Serbii

Sympatycy królowej sportu mogli w cieple wrześniowego słońca dopingować ponad 40 medalistów igrzysk olimpijskich w Tokio. Tych polskich pojawiło się na Stadionie Śląskim 12, wszyscy przebiegli rundę honorową.

Gwiazdą zawodów była jamajska sprinterka Shelly-Ann Fraser-Pryce. Ośmiokrotna medalistka olimpijska i dziewięciokrotna mistrzyni świata jako pierwsza przebiegła 100 metrów na polskiej ziemi w czasie poniżej 11 sekund (10.81).

– Możliwość rywalizacji w takiej atmosferze i przy takich kibicach jest czymś niesamowitym, zwłaszcza po igrzyskach przy pustych trybunach – nie kryła Faser-Pryce.

Czytaj więcej

US Open. Iga Świątek w czwartej rundzie

Doping zrobił też duże wrażenie na oszczepniczce Marii Andrejczyk, której łamał się głos. – Ludzie, ich obecność, wsparcie... To dla nas, sportowców, większa nagroda niż medal – zapewniała.

Impreza odbyła się miesiąc po zawodach w Tokio, więc wyniki były dobre, ale nie rewelacyjne, skoro wszyscy uczestnicy szykowali szczyt formy na najważniejszą imprezą czterolecia. Nie pomogła nawet niebieska nawierzchnia Mondo, na której biegacze osiągają zwykle świetne rezultaty.

Prestiżowe zwycięstwo odniósł młociarz Paweł Fajdek.

– Trudno było wrócić do rywalizacji po miesiącu przerwy – mówił. Mistrz olimpijski Wojciech Nowicki był drugi, miał wynik o pięć metrów słabszy niż podczas konkursu w Tokio. Drugie miejsce w biegu na 800 metrów zajął 18-latek Kacper Lewalski, który poprawił o dwie sekundy rekord życiowy. Jego miejsce i czas (1:44.84) to sensacja wieczoru.

Czytaj więcej

Wyborami jesień się zaczyna

W Chorzowie zakończyli kariery wicemistrzyni świata w rzucie młotem Joanna Fiodorow oraz dwukrotny wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem Piotr Małachowski. Ta pierwsza po ostatnim rzucie ukłoniła się z gracją, klęknęła i pocałowała koło.

Przygodę ze sportem po sezonie zakończy także skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko, ale jej pozostał jeszcze jeden start. Ona, Natalia Kaczmarek (400 m) i Andrejczyk wystartują 8–9 września podczas zawodów Diamentowej Ligi w Zurychu. To będzie finał sezonu w Europie.