Zawody, na które wstęp jest bezpłatny, to od lat najważniejszy punkt lekkoatletycznego sezonu w naszym kraju. Lotto Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej jest częścią prestiżowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold, więc regularnie biorą w nim udział polskie i zagraniczne gwiazdy.

- Jechałyśmy z dziewczynami do Tokio powalczyć o jeden medal, a wracamy z dwoma. Cieszę się, że będziemy mogły razem z kibicami świętować te wielkie chwile polskiej lekkoatletyki podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej. Fanów nie było w Tokio, ale wierzę, że 5 września będą na Stadionie Śląskim - mówi biegaczka Justyna Święty-Ersetic.

Memoriał to dla młociarza Pawła Fajdka okazja do rewanżu na Wojciechu Nowickim, który został w Tokio mistrzem olimpijskim. - Będziemy chcieli ponownie pokazać fajną dyspozycję. Igrzyska za nami, przed nami nowe wyzwania. Wchodzimy w kolejny cykl, którego celem będzie Paryż - mówi.

Udział w zawodach na Stadionie Śląskim wezmą także m. in. Malwina Kopron, Patryk Dobek, Kajetan Duszyński, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Maria Andrejczyk, Piotr Lisek i Konrad Bukowiecki, a swoje ostatnie rzuty w karierze oddadzą młociarka Joanna Fiodorow oraz dyskobol Piotr Małachowski.

- Za mną lata poświęceń i wyrzeczeń. Oddałem lekkoatletyce wiele zdrowia. Czas coś zmienić. Podczas memoriału Kamili, która była moją przyjaciółką, chciałbym pożegnać się z kołem do dysku, z kibicami. Podziękować im za te wszystkie lata, kiedy byli ze mną i wspierali mnie. Nawet jak w karierze nie szło, to wiedziałem, że oni są ze mną - mówi ten ostatni.

Lotto Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej organizowany jest od 2009 roku dla uczczenia pamięci najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej. Wstęp na obiekt za darmo, transmisja w TVP Sport.