Termin: od 4 do 6 czerwca. Miejsce: Krynica-Zdrój, a także Muszyna, Nowy Sącz i Bardejov. Festiwal Biegowy oznacza trzy dni biegania na ambitnych trasach w Beskidzie Sądeckim i okolicach, wedle wieku, chęci i sił, samotnie lub w drużynie. Możliwości jest wiele: od wyzwania, jakim jest dystans 100 km, po dziecięce przebieżki po krynickim deptaku.

Imprezą najważniejszą ze sportowego punktu widzenia będzie klasyczny maraton Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego – Koral Maraton (niedziela, 6 czerwca, start 9), w którym do zdobycia jest auto i nagrody finansowe. Warunkiem zdobycia pojazdu jest czas zwycięzcy poniżej 2 godzin i 20 minut, jeśli wynik będzie gorszy, to kluczyki do fiata 500 otrzyma osoba wylosowana spośród wszystkich, które ukończą bieg.

Stukilometrowy ultramaraton, czyli Bieg Siedmiu Dolin (sobota, 5 czerwca, start 4) to także konkurencja, w której amatorzy raczej nie dotrzymają kroku zawodowcom. Poważnym wyzwaniem jest również Życiowa Dycha, czyli bieg na trasie Krynica – Muszyna. Pozostałe konkurencje: sztafeta BZ WBK (Bardejov – Krynica), biegi Deptaka Krynickiego dla kobiet i dzieci oraz Bieg na Górę Parkową i Bieg na Jaworzynę (wszystkie w sobotę) to propozycje, które kierowane są do wszystkich, nawet mniej doświadczonych miłośników biegania.

Nagrody może nie są najważniejsze, ale są. Oprócz pamiątkowych medali, które dostaną uczestnicy wszystkich konkurencji, w najważniejszych biegach do zdobycia są statuetki, nagrody rzeczowe i pieniężne, także w klasyfikacji „Najszybsza rodzina w Polsce”, dla tych, którzy biegają z mężami, żonami, dziećmi, wnukami lub dziadkami (przynajmniej jedna osoba z rodziny musi ukończyć maraton). Łączna pula nagród wynosi 200 tys. złotych.

Przed biegami i po nich także będzie co robić. W Krynicy zaplanowano w festiwalowy weekend targi sportowe, pokazy mody, występy artystyczne i zabawy dla dzieci. W sobotni wieczór uczestnicy maratonu wraz z osobami towarzyszącymi zostaną zaproszeni do Pijalni Głównej na Pasta Party.

Pasja biegowa to także dobry pretekst, by w krynickiej Hali Lodowej i Starym Domu Zdrojowym porozmawiać o warunkach uprawiania sportu amatorskiego w Polsce, nakładach na ośrodki sportowe, metodach pozyskiwania funduszy, skutkach inwestycji w zdrowie obywateli oraz sposobach i korzyściach sponsorowania takich imprez jak Festiwal Biegowy.

Dwa dni dyskusji (5 i 6 czerwca) zostały ujęte w ramach Forum Sport-Zdrowie-Pieniądze. Wśród gości forum będą m.in.: Katarzyna Rogowiec – paraolimpijka, dwukrotna złota medalistka igrzysk w Turynie i brązowa w Vancouver, Małgorzata Sobańska – rekordzistka Polski w maratonie (2:26,08), olimpijka z Atlanty i Aten, Krzysztof Wielicki – zdobywca Korony Himalajów, Karim Mosta – jeden z najlepszych ultramaratończyków świata, oraz Paco Barao – wiceprzewodniczący Międzynarodowej Organizacji Biegów Ulicznych i Maratonów.

Pomysł, by w Krynicy i okolicach stworzyć na kilka dni raj dla biegaczy, zawdzięczamy Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich, tej samej, która organizuje Forum Ekonomiczne. „Rzeczpospolita” jest partnerem medialnym wydarzenia.

[i]Informacje o zakwaterowaniu, programie startów, regulaminach i możliwości zapisów na stronie internetowej:

[link=http://www.festiwalbiegowy.pl]www.festiwalbiegowy.pl[/link].[/i]