Wyłoniono reprezentację Polski na MŚ w Daegu

Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w Daegu jest gotowa

Publikacja: 16.08.2011 01:55

Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy zakończyły czas wyboru. Ostatnie nominacje zdobyli tyczkarz Mateusz Didenkow i płotkarz Dominik Bochenek.

Didenkow wywalczył awans, skacząc 5,72 m i dzieląc tytuł mistrza kraju z Łukaszem Michalskim.

Trzecim polskim tyczkarzem w Daegu będzie Paweł Wojciechowski, który w poniedziałek obsadził się w roli faworyta MŚ. Podczas mityngu w Szczecinie skoczył 5,91 m. To najlepszy w tym roku wynik na świecie, lepszy o centymetr od rekordu Polski, należącego od 23 lat do Sebastiana Chmary.

Bochenek szykował się do biegu na 110 m ppł. podczas uniwersjady w Shenzen albo do wakacji, ale zaskoczył nawet siebie, gdy w finale poprawił rekord życiowy z 13,56 na 13,44, o 0,08 s lepiej od minimum na MŚ.

W deszczu i chłodzie padło w Bydgoszczy kilka wyników, które obiecują polskie medale w Daegu. Anna Rogowska i Monika Pyrek w skoku o tyczce uzyskały po 4,60, złoto wzięła Rogowska, bo miała mniej prób. Pewnym punktem drużyny będzie kulomiot Tomasz Majewski, który zdobył tytuł wynikiem 20,94, a dzień później w niemieckiej miejscowości Gotha też był pierwszy (21,30), przed najsilniejszymi Niemcami.

Nieźle biegali w Bydgoszczy 400-metrowcy. Mistrz Marcin Marciniszyn i wicemistrz Piotr Wiaderek poprawili rekordy życiowe. Halowy mistrz Europy na 800 m Adam Kszczot był w tym finale szósty, a na 800 nie wystartował (wygrał Marcin Lewandowski). Młociarz Szymon Ziółkowski został mistrzem po raz 13. Jedzie do Daegu z młodym Pawłem Fajdkiem. Może to będzie następca.

Tych, którzy stracili szansę wyjazdu do Korei, było więcej. Nie dał rady odrobić strat po majowej kontuzji Marek Plawgo na 400 m ppł., choć mistrzem kraju został. Anna Jesień przegrała w finale z Tiną Polak. Na MŚ  nie pojechałaby także dlatego, że uszkodziła ścięgno. Nie będzie też w Daegu Lidii Chojeckiej i Małgorzaty Trybańskiej.

Do Korei Płd. polecą 43 osoby: 15 kobiet, 28 mężczyzn. W normie, jeśli porównać z podobnymi reprezentacjami europejskimi (Wielka Brytania – 67, Hiszpania – 48, Włochy – 33, Czechy – 21), dość skromnie, jeśli odjąć trzy sztafety.