Dla kogo materac 160x200 będzie dobrym wyborem?

Materac 160x200 jest uniwersalną propozycją, jeśli szukasz rozwiązania do sypialni małżeńskiej. Jeśli na meblu śpią zazwyczaj dwie osoby, a rozmiar pokoju pozwala na wstawienie większego łóżka, nie zaleca się zakupu węższych materacy typu 140x200. Małe podłoże nie zapewni wystarczającej przestrzeni do snu dla dwojga, a w efekcie sprawi, że partnerzy będą na siebie wpadać, wzajemnie się wybudzać lub przyjmować niezdrową pozycję snu (np. z podkurczonymi nogami). Materac tego typu może być odpowiedzialny za problemy z zasypianiem, niespokojny sen, a także wykrzywienia kręgosłupa i pogłębianie się wad postawy.

Chociaż materac 160x200 jest zazwyczaj klasyfikowany jako "podwójny", nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać go także w sypialniach jednoosobowych. Spanie na dużych łóżkach posiada swoje wierne grono fanów. Nic dziwnego - im większy materac, tym wyżej ocenia się komfort wypoczynku. Duże podłoże doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przestronnych pokojach. Udekorowane miękkimi tkaninami, poduszkami i kocami, nada sypialni ciepły, przytulany klimat.

Jak dobrać materac 160x200, by dobrze wysypiać się każdej nocy?

Materac, aby prawidłowo pełnił swoje funkcje, powinien być precyzyjnie dobrany do preferencji i oczekiwań użytkownika. Model, który wydaje się być skrojony na miarę potrzeb twojego przyjaciela, partnera czy rodzica niekoniecznie będzie odpowiedni również dla ciebie. Weźmy pod lupę najważniejsze parametry materaca, który mogą przesądzić o komforcie rozwiązania.

1. Twardość

Materace różnią się od siebie pod kątem dominującego stopnia twardości. W ofercie lidera rynku, Hilding Anders, znajdziemy rozwiązania miękkie, średniotwarde, twarde i bardzo twarde. Wybór konkretnego modelu powinien zależeć od wielu czynników, m.in.:

ciężaru ciała

 

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

- optymalna twardość materaca rośnie wraz z wagą użytkownika i tak, materace średniotwarde dedykowane są osobom o przeciętnych gabarytach (do ok. 80 kg), a rozwiązania twarde i bardzo twarde dla klientów o wysokiej masie ciała (powyżej 80-100 kg),

preferowanej pozycji snu

 

- osoby śpiące w pozycji na boku, w której cały ciężar opiera się na ramionach i biodrach, powinny wybrać miększe rozwiązania, które właściwie zamortyzują newralgiczne partie. Twardsze materace są natomiast polecane dla użytkowników, którzy wolą spać na plecach lub brzuchu.

subiektywnego poczucia komfortu

 

- może się zdarzyć, że nawet drobne osoby będą lepiej wysypiać się na twardszych podłożach. Przed zakupem warto przetestować różne opcje i wybrać tę, na której czujemy się najbardziej komfortowo.

Źle dobrana twardość materaca może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Rozwiązanie, które nadmiernie uciska różne partie ciała w trakcie snu, a więc jest za twarde, będzie blokować swobodną cyrkulację krwi, a tym samym powodować drętwienie kończyn i zaburzać przebieg procesów regeneracyjnych. Z drugiej strony, podłoże, które za bardzo zapada się pod ciężarem ciała, nie tylko stwarza ryzyko deformacji kręgosłupa, ale także wymusza nieustanną pracę mięśni, które próbują ustabilizować sylwetkę we właściwej pozycji przez całą noc.

Aby zminimalizować ryzyko wyboru złego materaca, zaleca się sięgnąć po modele dwustronne, np. Hilding Rock&Roll (H2/H3), które łączą w sobie dwa stopnie sztywności. Taki materac wystarczy odwrócić o 180 stopni, by adekwatnie dopasować twardość do aktualnych potrzeb.

2. Rodzaj wkładu

Inną kwestią jest rodzaj materaca, na który finalnie się zdecydujesz. W większości przypadków wybór ogranicza się do materaca z wypełnieniem piankowym bądź sprężynowym. Dla klientów, którzy oczekują "czegoś więcej" opracowano ekskluzywne modele hybrydowe, w których spajają się zalety obu mechanizmów.

Kiedy wybrać materac piankowy?

Materace piankowe będą idealne dla kogoś, kto preferuje uczucie delikatnego otulenia przez tkaninę. Udoskonalone rodzaje pianek precyzyjnie dopasowują się do naturalnych krzywizn sylwetki, zapewniając optymalne wsparcie na wszystkich odcinkach kręgosłupa.

W trosce o wysoką jakość sprzętu, zaleca się wybór materacy wykonanych z zaawansowanych technologicznie materiałów. Pod tym kątem wyróżniają się zwłaszcza pianki visco, które odkształcają się pod wpływem temperatury (Hilding Rumba i Salsa) czy naturalne pianki impregnowane olejkami eterycznymi (np. materac Materasso Lavender Duo). Interesującą propozycją są rozwiązania z innowacyjnej pianki Serene dostępne w kolekcji Curem. Serene łączy w sobie technologię pianek termoelastycznych i klasycznych pian o wysokim zagęszczeniu, zapewniając nieosiągalny wcześniej komfort.

Kiedy wybrać materac sprężynowy?

Materace sprężynowe są chętnie nabywane przez osoby, które cenią odczucie sprężystości typowe dla klasycznych materacy. Zamiast modeli opartych na sprężynie bonellowej, zaleca się sięgać po nowoczesne materace sprężynowe, które ze względy na wysoką elastyczność punktową gwarantują doskonałe wsparcie na całej długości sylwetki, a przy tym nie skrzypią i nie przenoszą drgań. Do takich materacy zaliczymy flagowe modele Hilding, np. medyczny materac Makarena czy rozwiązanie .ZIP by Curem ze strefową sprężyną typu Multi.

Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

Materiał Promocyjny