Dzieje się tak, gdyż w procesie przetwarzania wdychanego tlenu tworzą się wolne rodniki. Cząsteczki te posiadają jeden niesparowany elektron i dążą do uzupełnienie liczby elektronów. Pobierają elektron z tkanek ciała, tym samym uszkadzając komórki i DNA.

W optymalnej sytuacji wolne rodniki są potrzebne, gdyż biorą udział w detoksykacji organizmu, oraz w zwalczaniu bakterii i wirusów. Jeśli powstanie ich za dużo, wtedy organizm sam wytwarza odpowiednią ilość antyoksydantów, w celu zneutralizowania wolnych rodników. Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, to właśnie cząsteczki naprawcze, które oddają wolnym rodnikom swój elektron. Wskutek tego wolne rodniki zostają zneutralizowane, a następnie wydalone z organizmu.

Niestety w warunkach współczesnej cywilizacji proces ten zostaje zaburzony. Wskutek zanieczyszczenia powietrza i wody, palenia papierosów, spożycia alkoholu, otyłości i niewłaściwej diety powstaje stres oksydacyjny, czyli nadmiar wolnych rodników, które nie mogą być zneutralizowane przez sam organizm. Jedynym sposobem przyjścia organizmowi z pomocą, jest dostarczenie mu antyoksydantów w diecie oraz w postaci suplementów opartych na naturalnych substancjach ziołowych.

Źródłem antyoksydantów są warzywa i owoce. Zwiększenie spożycia warzyw i owoców w diecie, jak również ograniczenie fast food, tłuszczy wielonienasyconych, czy też cukru, jest naturalnym sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników. Jest to tym bardziej ważne, że najnowsze badania postawiły w wątpliwość nadmierne i bezkrytyczne stosowanie syntetycznych antyoksydantów, na przykład witaminy A. Nadmiar antyoksydantów także może być szkodliwy, lub tylko nie przynosić żadnych efektów zdrowotnych. Substancje naturalne, zawarte w owocach, warzywach i ziołach, działają na zasadzie równowagi, czyli zwalczają wolne rodniki, kiedy jest ich za dużo i tworzą je, kiedy jest ich za mało.

Substancją tego rodzaju, która w sposób harmonijny, pozwala zwalczać stres oksydacyjny i zachować równowagę w organizmie, jest kurkumina, którą zawiera preparat Grinday NoOxi oparty na naturalnych ekstraktach roślinnych i ziołowych. Preparat ten zawiera również ekstrakt z pestek winogron, który wspiera błonę komórkową przed działaniem wolnych rodników, jak również k, który pomaga chronić przed wolnymi rodnikami.

Jak jeszcze zadbać, aby organizm nie wpadał w stres oksydacyjny? Przede wszystkim należy zaopatrywać się w żywność jak najmniej przetworzoną i gotować samodzielnie. Warto wprowadzić do diety przepisy zawierające jak najwięcej warzyw i owoców oraz naturalnych przypraw i ziół. Warto unikać smażenia i grillowania, zaś wprowadzić gotowanie na parze.

Materiał Promocyjny