Należy mieć na uwadze, że osoby, które już raz walczyły z łupieżem pstrym, są bardziej narażone na niego w przyszłości. Pokonanie choroby nie oznacza bowiem, że już nigdy nie będziemy musieli podjąć z nią walki. Wszelkie środki profilaktyczne są więc jak najbardziej wskazane.
Podsumowanie
Pokonanie łupieżu pstrego nie jest łatwe, jednak z pewnością możliwe. Wymaga cierpliwości i systematyczności. W mniej zaawansowanych stadiach choroby wystarczą dobre dermokosmetyki, najlepiej o naturalnych składach. Jeśli jednak nasz problem jest bardziej nasilony, same kosmetyki na łupież pstry nie wystarczą. Wówczas warto oprzeć kurację zarówno na kosmetykach, jak i na lekach zapisanych przez dermatologa.
FAQ
Jaki powinien być szampon na łupież pstry?
Szampon na łupież pstry powinien być nie tylko skuteczny, ale też bezpieczny. Najlepiej, by zawierał składniki aktywne naturalnego pochodzenia, jak szampon z serii Pityver. Takie komponenty nie podrażnią skórę, a wpłyną na złagodzenie objawów i redukcję drożdżaków.
O czym należy pamiętać, wybierając szampon na łupież pstry?
Powinniśmy pamiętać o sprawdzeniu składu takiego produktu, aby wiedzieć, jakie składniki aktywne zawiera i czy nie ma w nim sztucznych dodatków typu parabeny, EDTA, alkohol, silikony, które w dłuższej perspektywie mogą nasilać łupież pstry.
Dlaczego stosowanie szamponu na łupież pstry jest tak ważne?
Ponieważ drożdżaki wywołujące łupież pstry znajdują się także na owłosionej skórze głowy. Może to powodować osłabienie i wypadanie włosów. Dla optymalnych rezultatów należy też stosować preparaty bez spłukiwania, jak balsamy, emulsje i płyny.
Czy same kosmetyki na łupież pstry wystarczą?
To zależy od tego, jak nasilony jest problem. W większości przypadków można pokonać łupież pstry kosmetykami. Jednak może się też zdarzyć, że konieczna będzie pomoc dermatologa.
Bibliografia
Kwaśniewska J., Mikologia Lekarska, 2006
Dworecka-Kaszak B., Adamski Z., Zakażenia grzybami z rodzaju Malassezia, 2005
Bandhaya M., The distribution of Malassezia furfur and Malassezia pachydermatis on normal human skin, 1993
Brzeziński P., Sinjab A.T., Atypowe postaci łupieżu pstrego, 2013
Szymańska M., Baranowski A., Płachta D., Przegląd preparatów najczęściej stosowanych w leczeniu chorób grzybiczych, 2007
Materiał Promocyjny