Bramy wjazdowe automatyczne – przesuwne lub skrzydłowe

Automatyka do bram wjazdowych dostępna na rynku pozwala zaspokoić potrzeby każdego inwestora, który od nowoczesnej bramy wjazdowej oczekuje wysokiej funkcjonalności, niezależnie od zastosowanego systemu otwierania i zamykania skrzydła bramy. W polskim przemyśle ogrodzeniowym można wyróżnić dwa najczęściej stosowane rodzaje bram wjazdowych: bramy przesuwne oraz bramy skrzydłowe. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku istnieje możliwość wyposażenia bramy wjazdowej w automatyczny mechanizm pozwalający na większą swobodę w jej codziennym użytkowaniu.

Automatyczne bramy przesuwne – nowoczesna uniwersalność

Jeszcze do niedawna na większości posesji prywatnych można było zauważyć obecność bram wjazdowych dwuskrzydłowych, które niejako stanowiły integralną część podstawowego wyposażenia tradycyjnych systemów ogrodzeniowych. Bramy skrzydłowe wydają się jednak tracić nieco na popularności na rzecz automatycznych bram przesuwnych, których nowoczesny charakter pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał nawet niewielkiej działki budowlanej, jednocześnie zapewniając wysoki komfort użytkowania bramy wjazdowej bez konieczności jej obsługi manualnej.

Brama przesuwna automatyczna – czym się charakteryzuje?

Montaż bramy przesuwnej niesie ze sobą wiele korzyści zwłaszcza dla inwestorów, którzy zastanawiają się nad zoptymalizowaniem przestrzeni na działce budowlanej o stosunkowo ograniczonej powierzchni. Automatyczna brama przesuwna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie odległość dzieląca bramę wjazdową od drzwi garażowych jest wyjątkowo niewielka. Brama wjazdowa przesuwna nie wymaga bowiem wygospodarowania wolnego obszaru, jaki przykładowo wymaga montaż bramy jedno- czy dwuskrzydłowej. Skrzydło bramy przesuwnej porusza się bowiem za pomocą wózków jezdnych wzdłuż ogrodzenia, dzięki czemu oszczędność miejsca na działce pozwala na więcej możliwości jej aranżacji.

Wózki do bram przesuwnych

Nieodłącznym elementem konstrukcji bram przesuwnych, zarówno samonośnych, jak i szynowych, są wózki do bram. Bez wysokiej jakości wózków można niemal pożegnać się z bezawaryjnym użytkowaniem mechanizmu, co staje się wysoce problematyczne w przypadku automatycznych bram wjazdowych. Odpowiednio dopasowane wózki do bram przesuwnych pozwalają na płynną pracę bramy i zapobieganie jej zacinaniu się.

Wybierając wózek wahliwy do bramy przesuwnej należy pamiętać o kilku podstawowych aspektach, jakie należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze, wózki do bram powinny być wykonane z najlepszej jakości materiałów zapewniając tym samym długą żywotność mechanizmu. Po drugie, budowa wózków jezdnych do bram przesuwnych powinna umożliwiać wymianę wadliwego elementu bez konieczności demontażu pozostałych części wózka. Dodatkowo, jego parametry techniczne, w tym nośność czy rozmiar, powinny być prawidłowo dostosowane do wybranego modelu bramy wjazdowej przesuwnej.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Automatyczna brama wjazdowa z napędem

Zdalne sterowanie mechanizmem bramy wjazdowej to już pewien standard, który pozwala znacznie zwiększyć jakość życia codziennego i zaoszczędzić wiele czasu na każdorazowym otwieraniu i zamykaniu skrzydła bramy. Automatyka bram wjazdowych z każdym rokiem wchodzi na coraz wyższy poziom techniczny, dzięki czemu przystosowanie zakresu zautomatyzowania mechanizmu do indywidualnych potrzeb staje się coraz bardziej przystępne dla przeciętnego inwestora prywatnego. Co ważne, automatyczne bramy przesuwne pozwalają zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa – sforsowanie mechanizmu przez osoby niepożądane wydaje się niemal niemożliwe.

Konstrukcja automatycznych bram przesuwnych

Napęd do bramy wjazdowej przesuwnej składa się z kilku podstawowych elementów, wśród których nieocenioną rolę odgrywa silnik. W przypadku bram dwuskrzydłowych mechanizm powinien być wyposażony w dwa napędy odpowiedzialne za ruchomość obu skrzydeł. Wracając do automatycznych bram przesuwnych – oprócz silnika, w zestawie powinien znaleźć się również wysięgnik oraz wał z kołem obrotowym połączony z listwą zębatą u dołu skrzydła bramy przesuwnej. Zdalne sterowanie zautomatyzowanym systemem umożliwia natomiast centralny odbiornik kompatybilny z pilotem.

Do zasilania systemu automatyki bramy przesuwnej niezbędna jest energia elektryczna, dlatego też podprowadzenie instalacji oraz montaż napędu do bramy warto przewidzieć jeszcze przed położeniem nawierzchni jezdnej. Ponadto, wybór odpowiedniego mechanizmu warto skonsultować ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego napędu do charakterystyki zastosowanej bramy wjazdowej. Moc silnika w napędzie do bramy przesuwnej powinna być optymalnie dostosowana do ciężaru czy wymiarów skrzydła, a także częstotliwości jego codziennej eksploatacji.

Materiał Promocyjny