Zegarki klasyczne

 

Zegarki klasyczne mają na ogół okrągłą kopertę w stalowym lub żółtym kolorze. Na eleganckiej, jasnej (białej, kremowej lub srebrnej) tarczy widać delikatne wskazówki, cyfry albo indeksy i ewentualnie datownik, ale nie chronograf. Pasek w klasycznym zegarku wykonany jest z wysokiej jakości skóry w brązowym albo czarnym kolorze. Powinno się posiadać zegarki na paskach w obu kolorach, aby móc zawsze dopasować odpowiedni kolor do reszty stroju. Raczej delikatne bransolety zrobione są na ogół ze stali szlachetnej, białego złota albo platyny. Występują również modele w kolorze żółtego i czerwonego złota, ale tu trzeba zachować ostrożność, bo nie na wszystkich wygląda ono atrakcyjnie. Modele eleganckie nie wymagają wysokiej wodoszczelności i dlatego wartość ta na ogół wynosi ok. 3 atmosfer. Klasyczne czasomierze są odpowiednie dla osób ceniących ponadczasową elegancję. Pasują do strojów wieczorowych, garniturów, garsonek. Mężczyźni mogą je również ubrać do casualowych marynarek i na nieformalne spotkania. W modzie męskiej od wielu już sezonów obowiązuje bowiem zasada cross, czyli mieszania stylów, a raczej przełamywania konwencji.

BERGSTERN HARMONY model B054G250 / apart.pl

Zegarki sportowe

Zegarki sportowe charakteryzują się masywną budową, nowoczesnym designem i odważnymi, soczystymi kolorami, nawiązującymi na ogół do jakiejś dyscypliny. Z ich sportowym charakterem wiążą się również dodatkowe funkcje, z których najbardziej popularną jest chronograf, ale często pojawiają się również: tachometr (pozwalający oszacować średnią prędkość), monitor pracy serca, wyświetlacze LCD (umożliwiające odczytanie godziny w ciemnościach i w wodzie), luminescencje na wskazówkach i indeksach, druga strefa czasowa albo kompas. Zegarki sportowe, ze względu na trudne warunki, w których mogą być używane, mają specjalne systemy wstrząsoodporne i podwyższoną wodoszczelność – powyżej 3 atmosfer. Wykonane są z tworzyw odporniejszych na zużycie, często stosuje się bransolety, a paski zrobione są z elastycznego, lekkiego i wodoodpornego poliuretanu i jego pochodnych, kauczuku. Część zegarków sportowych nie ma funkcji dodatkowych, a do sportu nawiązują jedynie wzornictwem. To świetne rozwiązanie dla osób uprawiających sport jedynie rekreacyjnie lub zagorzałych kibiców, traktujących zegarek jako element utożsamiając ich z ulubioną dyscypliną sportową.

AZTORIN SPORT model: A079.G365 / apart.pl

Zegarki casual

Zegarki casual to pośrednie rozwiązanie pomiędzy elegancją klasyki, a typowo sportowymi zegarkami o wyrazistym designie masywnej sylwetce i zaawansowanych funkcjach. Nie mają tak awangardowej stylistyki jak zegarki fashion, ale cechuje je niebanalny wygląd i wytrzymałość. Świetnie nadają się do mniej formalnych, codziennych ubrań, np. jeansów, oryginalnych marynarek z tweedu lub sztruksu, czy też swetrów lub skórzanych kurtek. Idealnie sprawdzą się w klubie i w podróży – do niezobowiązującej stylizacji na randkę, spotkanie z przyjaciółmi czy weekendowy wypad.

ZENITH CHRONOMASTER REVIVAL SHADOW model: 97.T384.4061/21.C822 / apart.pl

Zegarki fashion

Zegarki fashion występują zarówno w wersji dla kobiet jak i mężczyzn. To modele, które charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem. Zegarki te najczęściej mają prostokątne koperty i przykuwającą uwagę stylistykę wyrażoną w odważnych kolorach, oryginalnych materiałach i niekonwencjonalnych połączeniach. Zegarki tego typu często pochodzą z pracowni wielkich kreatorów mody, którzy oprócz ubrań proponują także zegarki w określonym, charakterystycznym dla nich stylu. To zegarki niekonwencjonalne, dla osób podążających za modą i chcących podkreślić swój indywidualny styl i oryginalny wygląd. Często klientki kupują wiele tańszych zegarków fashion, aby były dodatkiem do danych kreacji.

HUBLOT CLASSIC FUSION CRUZ DIEZ CERAMIC model 511.CX.8900.VR.CZD / apart.pl

Zegarki biżuteryjne

Wyglądem nawiązują do biżuterii. Zdecydowana większość zegarków biżuteryjnych przeznaczona jest dla kobiet. W kolekcjach męskich pojawiają się rzadko, ale występują i czasem są to prawdziwe dzieła sztuki. Wykonane są na ogół ze szlachetnych kruszców, najczęściej różnych kolorów złota, i wysadzane diamentami oraz innymi kolorowymi kamieniami. Mają takie same cechy jak zegarki klasyczne z tą różnicą, że ich koperty mogą mieć również kształt owalu i prostokąta, a tarcze często występują w odważnych kolorach. Zegarki biżuteryjne to nie propozycja dla wszystkich i na każdą okazję. Ze względu na urodę i bogactwo z pewnością mogą podkreślić podniosłość chwili. I najważniejsze: zegarek biżuteryjny musi być bardzo dobrze skomponowany z resztą stroju. Jego największą wadą jest to, że może wyglądać po prostu bardzo pretensjonalnie. Szwajcarskie firmy proponują również warianty swoich standardowych modeli (łącznie ze sportowymi) w wersji z diamentami i wykonane z metali szlachetnych.

ZENITH DEFY MIDNIGHT model: 03.9200.670/01.MI001 / apart.pl

Materiał Promocyjny