"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia
Ważnym elementem widowiska będzie muzyka na żywo będąca wrażeniową interpretacją malarstwa mistrza autorstwa WASILEWSKIEGO i Wishlake'a. Na koncertach duetowi towarzyszyć będą wyjątkowi goście – Nosowska, Błażej Król, O.S.T.R. oraz Rogucki.
Zdzisław Beksiński należy do grona najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Twórcy multimedialnego spektaklu BEKSIŃSKI.LIVE, zafascynowani jego apokaliptycznymi dziełami, postanowili oddać hołd twórczości mistrza i stworzyć immersyjne wydarzenie, będące wielozmysłową podróżą po zakamarkach ludzkiej duszy, w świat wyobraźni i malarstwa. Autorami warstwy muzycznej są WASILEWSKI oraz Wishlake, którzy dokonali trudnej sztuki przełożenia malarstwa mistrza na dźwięk. W Warszawie wystąpią razem z Nosowską, Błażejem Królem, O.S.T.R. oraz Roguckim. We wnętrzach spektakularnych hal usłyszeć będzie można także jednych z najlepszych muzyków młodego pokolenia – perkusistę Gniewomira Tomczyka, wibrafonistę Kubę Kotowicza oraz oktet smyczkowy.
Najważniejsze w projekcie BEKSIŃSKI.LIVE będą jednak oczywiście dzieła mistrza. Na ekranach obrazy Beksińskiego zostaną wprawione w ruch, tak by stworzyć zapadające w pamięć widowisko. Podczas wydarzenia ważną rolę będzie odgrywała sztuczna inteligencja (AI). Wykorzystując to narzędzie, udało się uzyskać intrygujące, dynamiczne obrazy, które pulsują i transformują w nowy wymiar. AI, ucząc się z obrazów mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Cały proces pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego. Animacje i użycie obrazów mistrza są nadzorowane przez Muzeum Historyczne w Sanoku, które dodatkowo czuwa nad estetyczną zgodnością.
Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.