Ile waży shih tzu? Sprawdź najważniejsze informacje na temat wyglądu rasy

Psy shih tzu sklasyfikowane zostały przez FCI jako psy do towarzystwa oraz psy ozdobne. Niewielkie czworonogi mierzą ok. 20-27 cm, a ich waga wynosi od 4 do maksymalnie 8 kg. Warto zwrócić uwagę na to, że zgodne ze wzorem rasy dorosłe shih tzu mają „strzałkę” na nosie w kolorze białym. FCI za rasowe uznaje również shih tzu z białą końcówką ogona. Przed zakupem wymarzonego szczeniaka warto dowiedzieć się więcej o jego cechach zewnętrznych po to, aby nie dać się oszukać pseudohodowcom.

Warto pamiętać również o tym, że shih tzu mają długą i gęstą szatę. Ich okrywa włosowa powinna być lśniąca oraz falista, a także lekko opadająca psom na oczy. Przez swoją specyficzne umaszczenie, które układa się wokół pyszczka niczym grzywa, mówi się o shih tzu „małe lwy”. Rasa shih tzu rzeczywiście może takiego miniaturowego lwa przypominać – jeśli jest oczywiście zgodna ze wzorcem rasy. Nie zapomnij poczytać więcej o wyglądzie psów, zanim podejmiesz decyzję o zakupie shih tzu. Dodatkowe informacje można znaleźć na przykład w serwisie Fajny Zwierzak: https://fajnyzwierzak.pl/porady/shih-tzu-_t/.

Kiedy shih tzu zmienia sierść? Dowiedz się więcej o pielęgnacji psów

Warto wiedzieć, że rasa ta posiada nie sierść, a okrywę włosową. O włosy rasy shih tzu trzeba bardzo dbać: rozczesywać je, ponieważ włosy czworonoga lubią się kołtunić i plątać. Shih tzu zmienia szatę mniej więcej ok. 12 miesiąca życia – wówczas włos zaczyna się plątać i trzeba o niego szczególnie zadbać. Do pielęgnowania okrywy włosowej psów zaleca się używać specjalnych grzebieni, które przeznaczone są do rozczesywania włosia.

Trzeba też pamiętać o kontrolowaniu stanu ich pazurków, uszu i zębów. Nie można również zaniedbać diety shih tzu, która powinna być pełnowartościowa i dobrze zbilansowana. Nie karm czworonoga między głównymi posiłkami, gdyż zwierzaki mają tendencję do przybierania na wadze. Shih tzu cieszą się dobrym zdrowiem i uchodzą za psy odporne na choroby, jednak musisz zadbać o ich prawidłowe żywienie i pielęgnację. Tylko w ten sposób zapewnisz swojemu pupilowi zdrowie i siłę na kolejne wspólne lata pod jednym dachem.

Koszt shih tzu – na jakiej podstawie wycenia się szczeniaka shih tzu?

Szczeniak shih tzu kosztuje około trzech tysięcy złotych. Cena zależy głównie od umaszczenia, wieku, płci, cech genetycznych psa oraz renomy hodowli, z której pochodzi. Koszt czworonoga jest indywidualną kwestią i w przypadku sprzedaży szczeniaków nie ma jednej stałej ceny. Wiele zależy od właścicieli hodowli, którzy ustalają cenę. Przed zakupem wymarzonego shih tzu koniecznie zrób research wśród kilku hodowli, poczytaj opinie klientów oraz wybierz się do hodowli osobiście. Tylko w ten sposób przekonasz się, czy rzeczywiście możesz zaufać osobom ją prowadzącym.

Czy shih tzu będzie dobrym materiałem na pierwszego psa? Jak najbardziej! Psy te świetnie dogadują się z innymi zwierzętami, a także z ludźmi – zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Shih tzu błyskawicznie dopasowują się do trybu życia danego właściciela, więc mogą być albo żywiołowe, albo spokojnie leżeć całymi dniami na kanapie. Leniwy shih tzu nie jest jednak wymówką dla ludzi, którym nie chce się wychodzić z pupilem na spacer! Każdy pies potrzebuje ruchu na świeżym powietrzu i należy im go bezwzględnie zapewnić.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już dziś, oglądaj relację z Gali wręczenia nagród na rp.pl

Dowiedz się więcej

Na jakie choroby narażony jest dorosły shih tzu?

Shih tzu jest niewielkim psem, jednak o silnym zdrowiu. Właśnie dzięki temu czworonóg może w dobrym zdrowiu przeżyć nawet i kilkanaście lat, w przeciwieństwie do wielu innych psich ras. Shih tzu są odporne na choroby, jednak – jak większość czworonogów – narażone są jednak na choroby charakterystyczne dla swojej rasy, m.in.:

choroby oczu,

zwężenie nozdrzy,

choroby nerek.

Warto też dodać, że shih tzu gorzej znoszą upały, niż mróz. Narażone są przez to na udar cieplny – dlatego podczas gorącego lata trzeba zapewniać pupilowi zacienione miejsce i miskę ze świeżą wodą. Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże przetrwać upały, na pewno będzie mata chłodząca.

Materiał Promocyjny