Ziemia na wagę złota: ile kosztują winnice we Francji?

W Polsce trwa boom na rynku nieruchomości, Polacy na potęgę kupują mieszkania, domy i działki budowlane. Można jednak pójść nieco dalej i pomyśleć o inwestycji, która, poza zyskiem, będzie też dawać dobre wino. Ile kosztują winnice we Francji?

Publikacja: 05.08.2021 12:59

Ziemia na wagę złota: ile kosztują winnice we Francji?

Foto: Fot: Omar Sotillo Franco/Unsplash

Własna winnica to marzenie wielu osób – coraz bardziej realne, bo w Polsce przybywa producentów wina. Własna winnica we Francji to już poważniejsza transakcja, ale w zasięgu zamożnych Polaków. Ile kosztuje spełnienie marzenia o posiadaniu swojej winnicy?

Ile kosztują winnice we Francji?

Winnica we Francji nigdy nie będzie tanią inwestycją – to trzeba zaznaczyć już na wstępie. Niemniej, ceny za hektar mogą się znacznie różnić, w zależności od szeregu czynników. Wpływ na cenę ma między innymi prestiż regionu, apelacji czy samej winnicy, a także jakość krzewów na działce.

Czytaj też: Wino w puszce: czy nowy trend przyjmie się w Polsce?

Największy wpływ na cenę winnicy we Francji ma przede wszystkim sława regionu, w jakim się znajduje. Najdroższe są więc te w Burgundii, Szampanii i Bordeaux.

Marząc nawet o maleńkiej winnicy w Burgundii, trzeba przygotować się na wielomilionową inwestycję. Cena za hektar parceli klasy grand cru w najbardziej ekskluzywnej burgundzkiej apelacji Côte d’Or wzrosła z 2019 na 2020 rok aż o 4 procent. Najnowszy raport francuskiej agencji Safer zajmującej się obrotem ziemią w regionach winiarskich, wspomina, że za hektar trzeba zapłacić blisko 7 milionów euro.

Taniej jest w Szampanii – zdaniem analityków agencji Safer za najdroższy hektar w Szampanii, w słynącej z musujących win na bazie chardonnay apelacji Côte des Blancs, trzeba apłacić około 1,6 miliona euro. To jednak oczywiście nie oznacza, że potencjalni nabywcy mogą przebierać w ofertach – jest ich mało, bo winiarze niechętnie i rzadko sprzedają ziemię, która w najbardziej prestiżowych winiarskich regionach Francji jest na wagę złota.

Spektakularny wzrost cen zanotowały niektóre prestiżowe apelacje w Bordeaux, takie jak Pauillac (2,8 miliona euro za hektar), Saint Julien (1,6 miliona euro) i Pessac-Léognan (600 tysięcy euro). W tych apelacjach ceny wzrosły nawet o jedną czwartą.

Winnice we Francji: im więcej prestiżu, tym drożej

Na szczęście Francja to ogromny kraj i nie brakuje w niej znacznie tańszych siedlisk. Ceny parcel znajdujących się poza granicami apelacji klasy AOP (Appellation d’Origine Protégée), czyli o chronionym oznaczeniu geograficznym, utrzymują się na znacznie niższym poziomie – za hektar trzeba zapłacić około 14,5 tysiąca euro.

Dość przystępnie prezentują się ceny także na południu kraju. Własna winnica w Langwedocji może być już w zasięgu nawet średnio zamożnego Europejczyka. Cena za hektar w langwedockiej apelacji klasy AOP oscyluje wokół 17,5 tysiąca euro. Poza obszarem AOP cena spada do około 14,5 tysiąca euro.

Znana z celebryckich biznesów winiarskich Prowansja daje już zupełnie inny obraz cen. Aby wejść w posiadanie winnicy na Lazurowym Wybrzeżu, należy wyłożyć około 100 tysięcy euro za hektar. Oczywiście im dalej od linii brzegowej, tym (odrobinę) taniej.

Wyjątkowo dobre okazje inwestycyjne czekają jednak w zupełnie innych zakątkach Francji. W obliczu postępującego ocieplenia klimatu już niebawem bezcenne okażą się winnice położone w chłodniejszych regionach.

Warto więc zwrócić uwagę na takie regiony jak Beaujolais czy Dolina Loary. W zyskującym coraz większe uznanie Beaujolais hektar winnicy można kupić za około 12 tysięcy euro. Podobnie jest w apelacji Montlouis w Turenii. Z kolei w słynącej z różowych win loarskej apelacji Anjou średnia cena za hektar wynosi 17 tysięcy euro.

Źródła: Decanter, Financial Times

Własna winnica to marzenie wielu osób – coraz bardziej realne, bo w Polsce przybywa producentów wina. Własna winnica we Francji to już poważniejsza transakcja, ale w zasięgu zamożnych Polaków. Ile kosztuje spełnienie marzenia o posiadaniu swojej winnicy?

Ile kosztują winnice we Francji?

Pozostało 92% artykułu
Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?