30. edycja Akcji Sprzątanie świata-Polska zainaugurowana zostanie podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Nieprzypadkowo, w dniu, kiedy oczy całego świata skierowane są na przyczyny i skutki zmiany klimatu, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainauguruje Akcję zwracającą uwagę na kwestię zaśmiecania Planety.

Publikacja: 20.04.2023 19:00

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

Tegoroczne hasło największej polskiej akcji ekologicznej to: „Sprzątanie świata łączy ludzi". Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski.

Zeszłoroczna, 29. edycja Sprzątania świata zgromadziła ponad 405 tysięcy uczestników, którzy wspólnymi siłami zebrali ponad 470 ton odpadów. O tym, czy w tym roku uda się pobić ubiegłoroczny rekord, dowiemy się po wrześniowym finale, który w tym roku wypada 15-17 września.

Sprzątanie łączy ludzi od 30 lat

Sprzątanie świata to wyjątkowa na skalę światową Akcja, która łączy ponad pokoleniami i podziałami. Od 30 lat angażują się w nią szkoły z całego kraju, grupy sąsiedzkie, hobbystyczne, rodziny, pracownicy zrzeszeni w ramach wolontariatów pracowniczych, a także całe miasta, gminy i powiaty. Dzięki wspólnym aktywnościom sprzątają lasy, parki i łąki z setek tysięcy kilogramów śmieci.

Znakiem rozpoznawczym Akcji od 30 lat jest jej wyjątkowa oprawa graficzna. Plakat jubileuszowej edycji zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski, który niemal nieprzerwanie od trzech dekad, wspiera inicjatywę Fundacji Nasza Ziemia. Tegoroczny plakat znakomicie puentuje hasło jubileuszowej edycji Akcji: „Sprzątanie świata łączy ludzi", odnosząc się do symboliki pomocnych rąk, które od 30 lat wypełniają po brzegi odpadami znajdowanymi w naturze, ogromne ilości worków na śmieci. Na plakacie dostrzec można także przestrogę - dwoistość przedstawionych dłoni. Są to bowiem te same ręce, które śmiecą. W tegorocznym dziele skreślonym ręką Mistrza, pomimo jubileuszu, wybrzmiewa słodko-gorzka puenta: oto minęło kolejne pokolenie, kiedy to ludzie sprzątają śmieci z natury po... ludziach.

Sygnał do startu

Do tradycyjnego finału Akcji, który odbędzie się w trzeci weekend września, zostało jeszcze dużo czasu, ale to właśnie Międzynarodowy Dzień Ziemi jest symbolicznym początkiem obchodów tegorocznej 30. edycji Akcji Sprzątanie świata. Tym razem sygnał do startu Fundacja Nasza Ziemia nada z Mysłowic, gdzie na zaproszenie władz miasta oraz Szkoły nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego, odbędzie się symboliczne sprzątanie miasta i okolic. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele Urzędu Miasta, włącznie z Prezydentem Dariuszem Wójtowiczem, uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy.

Inauguracja Akcji, oznacza, że już od dziś zainteresowane udziałem szkoły, firmy oraz osoby prywatne, mogą zgłaszać chęć zaangażowania i wspólnego zbierania śmieci, poprzez formularz dostępny na stronie. Informacje na temat tego jak dołączyć do Akcji publikowane będą od teraz do września na stronie naszaziemia.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji Nasza Ziemia.

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

"Rzeczpospolita" jest patronem medialnym wydarzenia

Tegoroczne hasło największej polskiej akcji ekologicznej to: „Sprzątanie świata łączy ludzi". Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski.

Pozostało 92% artykułu
Kraj
Coraz bliżej prawdy o rakiecie w Przewodowie. To był ukraiński pocisk
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Kraj
PiS przeciwko Holland. „Prezydent Duda segreguje Polaków na podstawie oglądanych filmów”
Kraj
Kampania wyborcza - podsumowanie
administracja
Wizy za łapówki. Kulisy afery w MSZ
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Kraj
Macewy pod posadzką remizy koło Chełma
Kraj
Elżbieta Witek o orędziu Tomasza Grodzkiego: Kłamstwa nie mogą pozostać bez odpowiedzi