fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Moje pieniądze

Rodzinne kłopoty, których łatwo uniknąć

Fotorzepa/Andrzej Bogacz
Przepis na udaną inwestycję w działkę budowlaną? Lokalizacja nie dalej niż 30–40 km od miasta, gmina z dodatnim saldem migracji, solidna infrastruktura.
Ważny jest też moment zakupu – najlepiej przed wiosną, kiedy ceny gruntów zaczynają sezonowo wzrastać. Te ostatnio się ustabilizowały. W ciągu ostatniego roku ziemia budowlana zdrożała zaledwie o 7,72 proc. po wcześniejszych szaleńczych wzrostach. Wpływ na uspokojenie sytuacji miała wprowadzona w 2016 r. ustawa o ochronie gruntów rolnych, która niemal zablokowała możliwość kupowania gruntów rolnych pod inwestycje. Teraz przepisy zostały złagodzone. Chętnych na ziemię przybywa. Czy to oznacza, że mamy dobry moment i jesteśmy tuż przed hossą na tym rynku? Czy czas kupić działkę? Decyzję pozostawiamy państwu. Mamy nadzieję jednak, że nasz materiał okaże się pomocny, zwłaszcza że sporo w nim też informacji o potencjalnych pułapkach czyhających na kupca działki.
Ponadto robimy m.in. solidny przegląd wyników funduszy inwestycyjnych. Rozrzut wyników jest spory, co oznacza, że można było dobrze trafić i naprawdę nieźle zarobić, ale zła decyzja była z kolei bolesna w skutkach. Kto postawił na fundusze oparte o rynek akcji i metali szlachetnych, dziś liczy zyski. I to nawet wynoszące ponad 40 proc. Z kolei kto paradoksalnie postawił na najgorszy fundusz absolutnej stopy zwrotu ( powinien radzić sobie w każdej sytuacji rynkowej), dziś ma ponad 25 proc. mniej.
Przygotowaliśmy też miniporadnik dotyczący pożyczania pieniędzy rodzinie bądź od rodziny. Lepiej wszystko spisać w formie umowy, żeby nie było żadnych wątpliwości. Pokazujemy, jak takie formalności przygotować. Nawet najbardziej zżyte rodziny trawią często ciągnące się latami konflikty o pieniądze. Warto tego uniknąć.
Pożyczka od rodziny. Jak spisać umowę i uniknąć podatku
Źródło: pieniadze.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA