Sprinterzy, żołnierze sił specjalnych

Holenderski kolarz Fabio Jakobsen omal nie przypłacił życiem walki o zwycięstwo na pierwszym etapie Tour de Pologne.

Aktualizacja: 06.08.2020 18:45 Publikacja: 06.08.2020 18:34

Sprinterzy, żołnierze sił specjalnych

Foto: AFP

Korespondencja z Zabrza

W peletonie łatwo ich poznać. Są masywni i umięśnieni. Fizyczne cechy wynikają z zadania, jakie mają do spełnienia. Na finiszu muszą pojechać bardzo szybko, 60–80 km na godzinę, żeby wygrać. To sprinterzy.

Na swoją akcję dostają kilkanaście może kilkadziesiąt sekund. Nie punktują przeciwnika podczas długiego podjazdu, jak górale. Aby sięgnąć po zwycięstwo, potrzebują nie tylko szybkości, mocy i siły, ale również sprytu, mocnego charakteru. Przepychają się, by wywalczyć pozycję, wystawiają łokcie, toczą bitwę bark w bark.

– Sprintera można porównać do żołnierza sił specjalnych. Nie ma on czasu na zastanowienie się, musi od razu działać, postawi wszystko na jedną kartę nawet za cenę tego, że coś mu się stanie albo że go potępią, jeśli zagra nieczysto. Sprinter ma psychikę komandosa – mówi dyrektor Tour de Pologne, były kolarz Czesław Lang.

W środę w Katowicach prędkość na ostatniej rundzie etapu dochodziła do 80 km na godzinę. Droga do mety wiodła z górki. Można się było rozpędzić. Jeden z kandydatów do zwycięstwa Dylan Groenewegen, Holender z grupy Jumbo-Visma, jechał pierwszy 40 m przed metą. Z prawej strony mijał go jego rodak, mistrz kraju Fabio Jakobsen z Deuceunick.

Groenewegen spychał rywala, gdy ta metoda zawiodła, wystawił łokieć. Jakobsen wylądował na barierkach. Uderzył twarzą w ogrodzenie. Z hukiem spadł na asfalt. Był reanimowany na miejscu przez blisko godzinę. Został odwieziony do szpitala w Sosnowcu. Był operowany przez kilka godzin. Ma uraz twarzoczaszki, zgruchotane podniebienie, uraz klatki piersiowej. Jego stan lekarze w czwartek określili jako stabilny. Jest w stanie śpiączki farmakologicznej. W piątek prawdopodobnie będzie wybudzany.

Groenewegen w wypadku złamał obojczyk. Za niesportowe zachowanie został wykluczony z wyścigu. – Chamski faul – tak określił jego czyn Lang. – Potępiam go za to, co zrobił, ale też mi go po ludzku żal. Nie chciał tego zrobić. Wszyscy się teraz od niego odwrócili. Przeżywa ciężkie chwile.

Winowajca przeprosił swojego rodaka. „Nie mogę znaleźć słów, żeby opisać, jak mi przykro z powodu Fabia i innych, którzy upadli lub zostali zranieni – napisał na profilu społecznościowym. Zostanie ukarany przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI).

To nie jest pierwszy taki wypadek w historii kolarstwa, choć jego dramaturgia była wyjątkowa. Sprinterzy są bezwzględni, wielu z nich przekracza granice. Dżamolidin Abdużaparow, Mario Cipollini, Jaan Kirsipuu, Mark Cavendish, Peter Sagan, Nacer Bouhanni – wszyscy mają na sumieniu wiele podobnych wyścigowych przestępstw. Sam Groenewegen nie ma dobrej reputacji. Bywał już w przeszłości dyskwalifikowany.

Pojawiają się jednak pytania, czy w środę zawinił tylko kolarz. Niektórzy, szczególnie kolarze z zagranicy, sugerowali, że finisz w Katowicach jest zbyt szybki, bo prowadzi z górki. Lang odpiera ten zarzut. – To nie góra, ale lekka pochyłość. Kolarze muszą najpierw na nią wjechać i wtedy następuje selekcja. Zostają najlepsi. Na finiszu nie ma przypadkowych ludzi. Nie ma tłoku. Przez dziesięć lat nic w tym miejscu się nie działo. Gdyby nie faul, dalej mielibyśmy spokój – tłumaczy dyrektor wyścigu.

Na wypadek mogła też mieć wpływ przerwa spowodowana pandemią. Tour de Pologne jest pierwszym wyścigiem wieloetapowym w kalendarzu World Tour. Kolarze nie czują się jeszcze pewni w ekstremalnych sytuacjach, których nie można wytrenować, np. na finiszach. Popełniają błędy jak na początku sezonu. Jedno jest pewne: takie wypadki będą się zdarzać i sprinterzy doskonale o tym wiedzą.

Korespondencja z Zabrza

W peletonie łatwo ich poznać. Są masywni i umięśnieni. Fizyczne cechy wynikają z zadania, jakie mają do spełnienia. Na finiszu muszą pojechać bardzo szybko, 60–80 km na godzinę, żeby wygrać. To sprinterzy.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
kolarstwo
Katarzyna Niewiadoma wygrywa Strzałę Walońską. Polki znaczą coraz więcej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Inne sporty
Paryż 2024. Tomasz Majewski: Sytuacja w Strefie Gazy zagrożeniem dla igrzysk. Próba antydronowa się nie udała
Inne sporty
Przygotowania Polski do igrzysk w Paryżu. Cztery duże szanse na złoto
Inne sporty
Kłopoty z finansowaniem żużla. Państwowa licytacja o Zmarzlika
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Inne sporty
Kolejne sukcesy pilotów. Aeroklub Polski czeka na historyczny rok