Dwa lata temu można było mieć wątpliwości, czy Groenewegen wróci jeszcze do rywalizacji na najwyższym poziomie. To on spowodował makabryczny wypadek rodaka Fabio Jakobsena (wygrał etap Wielkiej Pętli w sobotę) podczas Tour de Pologne w Katowicach, za co Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) ukarała go 8-miesięczną dyskwalifikacją. Surowiej karano tylko dopingowiczów.

Holender ucierpiał także fizycznie - złamał obojczyk - i psychicznie. - Przez tygodni nie chciałem nawet patrzeć na rower, który stał w garażu - mówił „L’Equipe”, a na łamach „Helden Magazine" opowiedział pogróżkach, policyjnej ochronie i panicznym strachu, kiedy w domu przypadkowo włączał się alarm. Pewnego dnia znalazł w skrzynce sznur, na którym miał powiesić własne dziecko.

Wziął udział w ubiegłorocznym Giro d’Italia i zajął nawet czwarte miejsce na jednym z etapów. Odniósł też kilka zwycięstw w drugoligowych wyścigach. Niedzielna wygrana była jego piątym w karierze etapowym sukcesem podczas Tour de France - prawdopodobnie najważniejszym. Piąty finiszował Jakobsen, który jest wiceliderem klasyfikacji punktowej.

Siedem kilometrów przed metą doszło do kraksy. 39 sekund do najlepszych stracili m. in. Rigoberto Uran, Chris Froome, Thibaut Pinot, Damiano Caruso oraz Jack Haig. Dwaj ostatni są liderami zespołu Bahrain-Victorious i mają walczyć o wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej. Faworyci - Tadej Pogacar, Primoż Roglić, Adam Yates oraz Geraint Thomas - dojechali do mety bez strat.

Tour de France
Wyniki 3. etapu:

1. D. Groenewegen (Holandia, BixeExchange) 4:11:33,
2. W. Van Aert (Belgia, Jumbo-Visma) +0:00,
3. J. Philipsen (Belgia, Alpecin) +0:00

74. M. Bodnar (TotalEnergies) +0:00…
143. Ł. Owsian (Arkea Samsic) +0:39,
150. K. Gradek (Bahrain-Victorious) +1:44,
161. R. Majka (UAE Team Emirates) +3:27

Klasyfikacja generalna:
1. W. Van Aert (Belgia, Jumbo-Visma) 9:01:17,
2. Y. Lampaert (Belgia, Quick-Step) +0:07,
3. T. Pogacar (Słowenia, UAE Team Emirates) +0:14

111. M. Bodnar (TotalEnergies) +2:00,
140. Ł. Owsian (Arkea Samsic) +2:34,
145. K. Gradek (Bahrain-Victorious) +3:05,
162. R. Majka (UAE Team Emirates) +5:17