Doręczenie przez obwieszczenie: jakie obowiązki strony

Zawiadomienie w formie publicznego obwieszczenia usprawnia postępowanie administracyjne, w którym uczestniczy wiele stron. Daje im jednak mniej ochrony niż doręczenie osobiste.

Aktualizacja: 19.11.2019 13:11 Publikacja: 18.11.2019 17:30

Doręczenie przez obwieszczenie: jakie obowiązki strony

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

Jeszcze do niedawna pisma w postępowaniu administracyjnym prawie zawsze były doręczane przez organ za pośrednictwem operatora pocztowego. Strony oczekiwały zatem na korespondencję, a po zapoznaniu się z nią, mogły podjąć odpowiednie czynności. W ostatnich latach katalog możliwych sposobów przekazywania wiadomości ulegał jednak stopniowemu poszerzeniu, m.in. poprzez wykorzystanie drogi elektronicznej. Jednocześnie wprowadzono możliwość większego zastosowania znanego już wcześniej tzw. doręczenia przez obwieszczenie, które wymaga większej aktywności od samej strony. Jego zaletą jest niewątpliwie stosunkowo łatwy dostęp do informacji, jak i uproszczenie samej procedury informowania, która niejednokrotnie generuje znaczne koszty, zwłaszcza przy wielości stron postępowania.

Pozostało 93% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe