Nota korygująca do faktury bez zapisu „mechanizm podzielonej płatności”

Wnioskodawca (miasto) może sam poprawić wadliwie wystawione faktury, wystawiając do nich noty korygujące, jeśli faktura dokumentująca czynności objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności nie zawiera odpowiedniego zapisu.

Publikacja: 10.08.2020 17:15

Nota korygująca do faktury bez zapisu „mechanizm podzielonej płatności”

Foto: Adobe Stock

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 lutego 2020 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.664. 2019.2.PG, odniósł się do kwestii wystawiania not korygujących do faktur niezawierających obowiązkowego oznaczenia w postaci zapisu „mechanizm podzielonej płatności". Z przedstawionego we wniosku o interpretację opisu sprawy wynika, że wnioskodawca (miasto) jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Począwszy od 1 listopada 2019 r. został wprowadzony obowiązek stosowania metody podzielonej płatności w odniesieniu do dostaw usług i towarów określonych w załączniku nr 15 do ustawy do transakcji powyżej 15.000 zł brutto (art. 108a ust. 1a ustawy). Sprzedawca w takiej sytuacji ma obowiązek wystawienia specjalnej faktury oznaczonej adnotacją „mechanizm podzielonej płatności". W obrocie gospodarczym mogą się zdarzać takie sytuacje gdy sprzedawca przez błąd nie oznaczy faktury koniecznym dopiskiem.

Pozostało 82% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona