Nakładanie kar pieniężnych w Kodeksie postępowania administracyjnego

Nakładanie administracyjnych kar pieniężnych w sposób uregulowany w Dziale IVa Kodeksu postępowania administracyjnego wymaga kompetencji orzeczniczych oraz instrumentarium procesowego, które znacznie przekraczają możliwości przeciętnego organu administracji publicznej.

Publikacja: 14.09.2020 17:30

Nakładanie kar pieniężnych w Kodeksie postępowania administracyjnego

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Pomimo istotnych wątpliwości, towarzyszących wprowadzaniu do KPA przepisów o administracyjnych karach pieniężnych ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 935), ustawodawca nie zdecydował się dotychczas na uporządkowanie uchwalonej regulacji w sposób, który pozwoliłby na stworzenie jednolitego systemu prawnych norm w zakresie publicznoprawnych należności pieniężnych. Wprowadzona w roku 2017 regulacja sprawia wrażenie nieprzygotowanej, nieuporządkowanej oraz niedokończonej, a przy tym – niestety – posiada istotne wady konstrukcyjne. Wszechstronna jej analiza nie daje odpowiedzi na pytanie o powody, dla których ustawodawca postanowił wprowadzić odrębne i zróżnicowane rozwiązania prawne w zakresie należności podatkowych i celnych (zawarte w ustawie – Ordynacja podatkowa), odrębne dla niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym (zawarte w ustawie o finansach publicznych), a jeszcze inne dedykowane wyłącznie administracyjnym karom pieniężnym (zawarta w KPA), godząc tym samym w zasadę równego traktowania, chociażby z powodu różnego podejścia do problematyki ulg i umorzeń oraz zróżnicowanego traktowania przedsiębiorców.

Pozostało 90% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe