Postępowanie administracyjne: wątpliwości interpretacyjne mogą sprzyjać stronie

O tym, który wynik wykładni jest korzystny dla strony powinno decydować stanowisko, wynikające z treści jej żądania lub wskazane w toku postępowania, a nie dowolna ocena organu.

Publikacja: 12.10.2020 17:45

Kiedy wykładnia przepisów jest korzystna dla strony postępowania administracyjnego?

Kiedy wykładnia przepisów jest korzystna dla strony postępowania administracyjnego?

Foto: Adobe Stock

Jeżeli przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia, a w sprawie pozostają wątpliwości co do treści normy prawnej, to wątpliwości te są rozstrzygane na korzyść strony – stanowi art. 7a Kodeksu postępowania administracyjnego (pełna treść przepisu patrz tabelka). I choć od ponad trzech lat jest on obowiązującym prawem, to wymóg jego stosowania przez organy nadal nie jest oczywisty. Co więcej, jego praktyczne wykorzystanie wciąż budzi obawy. Wynikająca z niego możliwość nie powinna być jednak pomijana, zwłaszcza z uwagi na konsekwencje związane z ewentualną wadliwością późniejszej decyzji. Warto z niej także korzystać, aby zbliżać się do oczekiwanego przez stronę rezultatu, nawet jeżeli jest ona zmuszona z własnej inicjatywy przypomnieć organowi o jej istnieniu.

Pozostało 89% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara