Uchwała o stawce za zajęcie pasa drogowego nieważna, bo nie miała podstawy prawnej

Jedyne ustawowe kryterium podlegające uwzględnieniu przy ustalaniu stawki za zajęcie pasa drogowego odnosi się do rodzaju drogi. A wśród dróg publicznych nie ma tych o nawierzchni gruntowej, żwirowej, żużlowej i utwardzonej tłuczniem.

Aktualizacja: 24.02.2021 12:54 Publikacja: 24.02.2021 02:00

Uchwała o stawce za zajęcie pasa drogowego nieważna, bo nie miała podstawy prawnej

Foto: www.sxc.hu

Korzystanie z dróg wiąże się z różnymi kosztami. Jednym z nich może być opłata za zajęcie pasa drogowego. Ustalanie jej stawek to zadanie radnych, którzy muszą się jednak trzymać przepisów. Przypomniał o tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 28 stycznia 2021 r.

Spór w sprawie zaczął się w październiku 2020 r., gdy prokurator zaskarżył uchwałę rady gminy dotyczącą ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z potrzebami zarządzania drogami i potrzebami ruchu drogowego na drogach gminnych. Zarzucił jej naruszenie art. 40 ust. 9 ustawy o drogach publicznych poprzez przekroczenie upoważnienia ustawowego. Chodziło o to, że radni ustalili w niej stawkę przy zajęciu drogi o nawierzchni gruntowej, żwirowej, żużlowej i utwardzonej tłuczniem. Tymczasem w ocenie prokuratora stawka 3 zł za każdy dzień zajęcia drogi o nawierzchni gruntowej, żwirowej, żużlowej i utwardzonej tłuczniem różnicuje opłaty według kryterium niewymienionego w ustawie. Ta bowiem jako kryterium nie wymienia rodzaju nawierzchni.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara