PPP – dlaczego dialog konkurencyjny?

Udzielanie wielowątkowych i skomplikowanych zamówień niejednokrotnie wymaga odejścia od podstawowych trybów udzielania zamówień publicznych. W takich przypadkach, rozwiązaniem wartym rozważenia może być dialog konkurencyjny, powszechnie wykorzystywany przy realizacji projektów PPP.

Publikacja: 04.11.2019 17:30

PPP – dlaczego dialog konkurencyjny?

Foto: 123RF

Dialog konkurencyjny to tryb udzielenia zamówienia publicznego uregulowany w ustawie z 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych (PZP). Szczegółowe regulacje odnoszące się do tego trybu obejmują art. 60a - 60f PZP. Dialog konkurencyjny stanowi przykład negocjacyjnego oraz wieloetapowego trybu udzielania zamówień publicznych. Jak wynika z dokumentu pn. „Sprawozdanie Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o funkcjonowaniu systemu zamówień publicznych w 2018 r." w 2018 roku w trybie dialogu konkurencyjnego udzielono zaledwie 0,02 proc. wszystkich zamówień publicznych. Tak rzadkie wykorzystywanie zarówno dialogu konkurencyjnego, jak i innych trybów negocjacyjnych nie jest jednak normą w ramach innych porządków legislacyjnych. Całkowicie odmienną tendencję w ramach systemu zamówień publicznych zidentyfikować można chociażby w Stanach Zjednoczonych, gdzie procedury negocjacyjne wykorzystywane są w niemal połowie wszystkich udzielanych zamówień publicznych („The U.S. Federal Procurement System: An introduction", Christopher R. Yukins, s. 82).

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona