Przeżywać emocje związane z udanym startem polskiego golfisty w turnieju ekstraklasy europejskiej – jeszcze kilka lat temu byłoby nieśmiałym marzeniem. Dzięki talentowi i pracy Adriana Meronka jest to możliwe.

Finałowa runda turnieju Alfred Dunhill Championship na polu Leopard Creek Country Club, tuż obok zapierającej dech afrykańskiej przyrody w Parku Narodowym Krugera nie dała wprawdzie Polakowi pierwszego zwycięstwa w European Tour, ale potwierdziła, że taki sukces jest kwestią czasu.

Meronk, do niedzielnego poranka lider, szedł w ostatniej grupie z parą golfistów z RPA, młodym Jaydenem Schaperem i doświadczonym Christiaanem Bezuidenhoutem. Doświadczenie zwyciężyło – Bezuidenhout grając z pewną ostrożnością miał na finałowych dołkach trzy razy birdie (jedno uderzenie poniżej normy), tyle wystarczyło, by pokonać zdolnego rodaka, jeszcze nastolatka i 27-letniego Polaka, który dopiero rok gra w najważniejszym cyklu rozgrywek europejskich i ryzyka jeszcze precyzyjnie nie kalkuluje.

Napięcie ostatniej rundy dotknęło nie tylko Adriana, ale niemal wszystkich, którzy liczyli się ostatniego dnia w walce o główne nagrody: piękną rzeźbę w kształcie lamparta, zwierzęcego patrona klubu golfowego Leopard Creek CC w Malelane i ok. 252,6 tys. euro (w przeliczeniu z randów).

Bezuidenhout, teraz już dwukrotny zwycięzca w European Tour i 41. golfista świata, zakończył grę z przewagą czterech uderzeń nad Schaperem, Anglikiem Richardem Blandem, Amerykaninem Seanem Crockerem i Meronkiem. Za dzielone drugie miejsce każdy z tej czwórki otrzymał ok. 98,6 tys. euro i 182,5 punktu do rankingu cyklu.

Dla Polaka oznacza to wiele: najlepsze miejsce w krótkiej karierze, czyli w 29 startach w European Tour (w tym roku był jeszcze 6. w Celtic Classic i 10. w Irish Open), awans z 261. na 195. miejsce w rankingu światowym golfistów zawodowych (OWGR), niemal pewny start olimpijski w Tokio, także awans ze 125. na 81. pozycję w „Race to Dubai" – rankingu European Tour, który pierwszej sześćdziesiątce daje prawo startu w wielkim finale cyklu: DP World Tour Championship (z pulą nagród 8 mln dol.) na polu Jumeirah Golf Estates w połowie grudnia w Dubaju.

Adrian Meronk jeszcze spróbuje zostać uczestnikiem tego turnieju grając w przyszłym tygodniu w South African Open na polu Gary Player Country Club w Sun City. Transmisja telewizyjna w Golf Channel Polska, od czwartku do niedzieli (3-6 grudnia).

Alfred Dunhill Championship

Leopard Creek CC, Malelane (RPA): 1. C. Bezuidnhout (RPA) -14 (69+68+68+69) 274; T2. A. Meronk (Polska) -10 (65+66+71+76) 278; T2. R. Bland (Anglia) -10 (67+67+74+70) 278; T2. S. Crocker USA) -10 (70+68+68+72) 278; T2. J. Schaper (RPA) -10 (69+67+67+75) 278.