W zawodach, które odbywały się w sierpniu ubiegłego roku, Strange wygrał w swojej kategorii wiekowej i wagowej.

Został zdyskwalifikowany, ponieważ w próbce jego moczu wykryto dehydroepiandrosteron - DHEA, środek zakazany przez ruch olimpijski i paraolimpijski, znajdujący się na liście substancji zakazanych Światowej Agencji Antydopingowej.

USADA zawiesiła Roberta Strange'a na rok, ustalając, że na polecenie lekarza zażył on suplement zawierający DHEA, dostępny bez recepty. Dlatego czas zawieszenia został skrócony o połowę. Sędziwy zawodnik zaakceptował decyzję Agencji.

Czas zawieszenia sędziwego zawodnika biegnie od 16 sierpnia 2019 roku - czyli od chwili pobrania od niego próbki do badań. Strange utracił wszystkie zdobyte od tej pory punkty i medale.

Jak podkreśla USADA, Agencja na swojej stronie internetowej udostępnia szczegółowe instrukcje, jak uzyskać zezwolenie na stosowanie niezbędnych leków, które mogą zwierać substancje zabronione.

USADA podkreśla, że prowadzi intensywne szkolenia w kwestii środków zakazanych i na jej stronie można się zapoznać ze szczegółowym wykazem substancji zabronionych i dozwolonych, a także przewodniki po suplementach i żywieniu czy podręczniki dla sportowców.

Robert Strange ma dziś 83 lata. Karierę sztangisty rozpoczął w wieku  58 lat.

W ubiegłym roku kalifornijska gazeta "San Diego Union-Tribune" opisywała jego historię przy okazji operacji wszczepienia Strange'owi zastawki aortalnej. Zabieg wykonano mało inwazyjna metodą TAVR.

Do podnoszenia ciężarów Strange wrócił rok po operacji.