O igrzyska na torze w Mediolanie

W środę na torze Idroscalo w Mediolanie zaczynają się mistrzostwa świata w kajakarstwie. Jak w wielu innych dyscyplinach w roku przedolimpijskim – to główna kwalifikacja do igrzysk w Rio

Publikacja: 18.08.2015 23:01

Reprezentacja Polski na MŚ została wyłoniona w Szeged, podczas dwóch tygodni poprzedzających mistrzostwa. Tam, na znanym węgierskim torze, w doskonałych warunkach, w ciszy i spokoju trenerzy mogli dokonać ostatnich wyborów, szlifować formę kandydatów do startu i dać odpocząć tym, którym była potrzebna chwila oddechu.

Reguły kwalifikacji olimpijskich są ustalone od dawna. Na dystansie 1000 metrów we Włoszech do zdobycia będzie dziesięć miejsc w czwórkach (siedem dla osad z Europy), sześć w dwójkach i siedem w jedynkach.

Na 200 metrów w konkurencji K1 prawo startu w Rio dostanie ośmiu zawodników, a w K2 sześć najlepszych dwójek. W C1 na 200 i 1000 m prawo startu w igrzyskach dostanie jedynie siedmiu najszybszych kanadyjkarzy, a w C2 1000 sześć dwójek.

W Szeged można było wypróbować na treningach różne warianty osad, były też wewnętrzne sprawdziany w jedynkach na poszczególnych dystansach, wyścig kontrolny na 200 m wygrał np. najmłodszy z grupy Paweł Kaczmarek i to on wywalczył prawo startu w Mediolanie.

Ze względu na olimpijskie nominacje rywalizacja na torze Idroscalo zapowiada się na wyjątkowo trudną, także w czwórkach, w których pojadą wszyscy najlepsi, bo tam zdobywa się od razu cztery bilety do Rio.

Na liście zgłoszeń do mistrzostw świata jest 1049 uczestniczek i uczestników, wśród nich 34 polskie nazwiska. Rok temu podczas mistrzostw w Moskwie Polska zajęła 9. pozycję w klasyfikacji medalowej.

Na podium stanęły wówczas wyłącznie polskie kajakarki. Złoto zdobyła sztafeta K1 na 200 m (Edyta Dzieniszewska, Karolina Naja, Marta Walczykiewicz i Ewelina Wojnarowska), srebro – czwórka na 500 m (Edyta Dzieniszewska, Beata Mikołajczyk, Karolina Naja i Marta Walczykiewicz) oraz sama Marta Walczykiewicz w K1 na 200 m, brąz – dwójka Karolina Naja i Beata Mikołajczyk na 500 m. Wszystkie będą startować w Mediolanie.

> Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata w Mediolanie 19-23.08.2015 r.

K2 1000 m: Dominika Włodarczyk i Joanna Bruska
K4 500 m: Karolina Naja, Beata Mikołajczyk, Edyta Dzieniszewska i Ewelina Wojnarowska

Inne sporty
Paryż 2024. Tomasz Majewski: Sytuacja w Strefie Gazy zagrożeniem dla igrzysk. Próba antydronowa się nie udała