Centrum Konferencyjne Polin będzie miejscem rywalizacji najlepszych, bo do naszego kraju przyjadą także pretendent do tytułu mistrza świata Ding Liren, Wesley So, Richard Rapport, Maxim Vachier-Lagrave, Anish Giri, Bogdan-Daniel Deac oraz Kirił Szewczenko. Stawkę uzupełnią polscy arcymistrzowie: Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek. Ten pierwszy rok temu był w Warszawie najlepszy.

- To już historia. Teraz jest to nowy turniej i na pewno chętnych do podium będzie więcej. Ja zrobię swoje. Myślę, że dostarczymy kibicom wielu emocji i radości szczególnie, że obsada będzie silniejsza niż rok temu, a organizatorzy na pewno przygotują wiele niespodzianek oraz dodatkowych atrakcji - mówi Duda.

Czytaj więcej

Szachy na sterydach. Plaga oszustw w królewskiej grze

Sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) Łukasz Turlej podkreśla, że fani zobaczą w Polsce sześciu pierwszych zawodników światowego rankingu w szachach szybkich. - Kibiców czeka nie tylko możliwość obserwowania arcymistrzów "na żywo", ale także szansa na zdjęcia i autografy. Rozgrywki będą w samym centrum szachowego świata, śledzone przez miliony fanów z kilkudziesięciu krajów - mówi.

Uczestnicy turnieju najpierw zmierzą się w szachach szybkich, a później - błyskawicznych. Pula nagród Superbet Rapid&Blitz Poland to 175 tys. dolarów. Turniej w Warszawie jest częścią cyklu. Najlepsi szachiści świata spotkają się jeszcze w Bukareszcie, Zagrzebiu oraz - dwukrotnie - w Saint Louis. Łączna pula nagród to 1,4 mln dol.