Super Bowl: Kansas City Chiefs mistrzami NFL. Atak ponad obroną

W 57. Super Bowl Kansas City Chiefs pokonali Philadelphia Eagles 38:35. Patrick Mahomes znowu był wielki i odebrał nagrodę MVP.

Publikacja: 13.02.2023 05:48

Kansas City Chiefs wygrali 57. Super Bowl

Już przed meczem było wiadomo, że będzie wyjątkowy: po raz pierwszy obie drużyny prowadzili do boju czarnoskórzy rozgrywający - Patrick Mahomes i Jalen Hurts. Po raz pierwszy naprzeciw siebie stawali bracia - Travis i Jason Kelce. Trener Chiefs Andy Reid przez wiele lat prowadził Eagles. Mierzyły się dwie najlepsze drużyny tego sezonu, zwycięzcy swoich konferencji. Przewagi Eagles upatrywano w kompletnym składzie, a Chiefs – w genialnym rozgrywającym.

Mecz spełnił wszystkie oczekiwania. Obie drużyny postawiły na atak. Pierwsze posiadanie Eagles zakończyli przyłożeniem (i podwyższeniem), Chiefs odpowiedzieli tym samym. Po pierwszej kwarcie był remis 7:7. Drugą Eagles rozpoczęli jeszcze lepiej niż pierwszą, po kapitalnym podaniu Hurtsa do A.J. Browna. Chiefs nie zdołali odpowiedzieć w swojej akcji, ale niespodziewanie pomógł im Hurts, któremu piłka wyśliznęła się z rąk. Rywale skorzystali z prezentu i znowu był remis (14:14).

Rozgrywający Eagles szybko się zrehabilitował, zaliczając przyłożenie. Natomiast Mahomes, 1,5 minuty przed końcem pierwszej połowy zszedł z boiska wyraźnie utykając. Eagles jeszcze przed przerwą podwyższyli prowadzenie (24:14). Zawodnicy z Filadelfii mieli ogromną przewagę w posiadaniu piłki i nic nie wskazywało, że Chiefs mogą odrobić stratę.

W przerwie spotkania, rozgrywanego na stadionie w Glendale w Arizonie, efektowny show dała Rihanna, a potem na boisko wrócili główni aktorzy wieczoru. Co najważniejsze – także Mahomes, który grał do końca mimo kontuzji kostki. W trzeciej kwarcie Chiefs zmniejszyli straty, a w czwartej przejęli inicjatywę. Eagles pogubili się w ataku i nie byli w stanie zatrzymać nacierających Chiefs, którzy wyszli na prowadzenie 35:27. To jednak nie był koniec emocji, Eagles doprowadzili do wyrównania. Do końca meczu pozostawało 5 minut. Zespół z Kansas rozegrał je po mistrzowsku, zdobywając decydujące punkty (kopnięcie Harrisona Butkera z 27 jardów) na kilka sekund przed końcem. Rywale nie mieli już czasu, by odpowiedzieć.

Dla Kansas City Chiefs to był trzeci finał w ostatnich czterech latach i drugie zwycięstwo, a trzecie w historii klubu.