O śmierci Anny Czerwińskiej poinformowała na Facebooku Fundacja Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady. "Z przykrością informujemy, że zmarła Anna Czerwińska, polska alpinistka i himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi. Uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską . Spoczywaj w spokoju Aniu!” – czytamy. 

Anna Czerwińska miała 73 lata. Była polską alpinistką i himalaistką, zdobywczynią sześciu ośmiotysięczników i Korony Ziemi.

Czytaj więcej

Polski himalaizm. „Trzeba iść dalej”

WIelokrotnie uczestniczyła w wyprawach wspinaczkowych m.in. z Wandą Rutkiewicz czy Krystyną Palmowską. Z zawodu była doktorem nauk farmaceutycznych, ale zajęcie to porzuciła dla gór.

Czerwińska była także autorką wielu artykułów w prasie górskiej – m.in. w „Taterniku” – a także kilkunastu książek. Otrzymała członkostwo honorowe Polskiego Związku Alpinizmu. Postanowieniem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego z 9 grudnia 2003 została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za zasługi dla polskiego taternictwa i alpinizmu oraz za popularyzowanie sportu wspinaczkowego.