Carlsen przekręt wyczuł już wcześniej. Najlepsi szachiści świata są uzbrojeni w umysły wybitne, gwarancją uczciwości w rywalizacji na najwyższym poziomie jest wzajemna kontrola - arcymistrzowie doskonale znają swoje możliwości, nieoczekiwane wzorce posunięć nie umkną nikomu. Norweg mógł też mieć wiedzę zakulisową, bo z platformę chess.com - to jej eksperci przeprowadzili śledztwo - jest powiązany biznesowo. Niedawno sprzedał jej swoją aplikację za ponad 80 mln dolarów.

Mistrz świata po porażce z Niemannem wycofał się z turnieju Sinquefield Cup, a tydzień później, kiedy spotkali się ponownie, poddał partię. „Uważam, że oszukiwał częściej - i wcale nie tak dawno - jak sam przyznaje, a podczas turnieju miałem wrażenie, że nie jest wystarczająco spięty, ani nawet zbyt skoncentrowany w krytycznych momentach, zwłaszcza gdy pokonywał mnie czarnymi” - oświadczył po kilku dniach milczenia dodając, że więcej nie usiądzie z nim przy jednej szachownicy.

Czytaj więcej

Nie taki piękny umysł

Czołowych szachistów świata zaniepokoiło, że Niemann grywał na poziomie gigantów, imponująco często pokazywał przebłyski wybitności. Amerykanin w ciągu trzech ostatnich lat rozegrał aż dziesięć partii ze 100-procentową dokładnością posunięć, podczas gdy Norweg – tylko dwie. Carlsen, dla porównania, w życiowej formie miał średnio 70-procentową skuteczność. Niemann w ubiegłym roku przeżył serię pięciu takich turniejów z rzędu. To wciąż poszlaki, że jest geniuszem albo oszustem.

Wyniki analizy opublikowanej przez „Wall Street Journal” - opiera się na porównywaniu posunięć wykonywanych przez szachistów z tymi perfekcyjnymi, wskazywanymi przez silniki komputerowe - sugerują to drugie rozwiązanie. Niemann miał oszukiwać w co najmniej stu partiach rozgrywanych przez internet - także przy okazji turniejów komercyjnych. Niektóre z nich transmitował. Część rozegrał jeszcze jako 17-latek, co stoi z sprzeczności z jego wcześniejszym wyznaniem winy.

Niemann, po wycofaniu się Carlsena z Sinquefield Cup opowiedział, że dwa razy w życiu korzystał z niedozwolonej pomocy: jako 12- i 16-latek. Wyznał winy, podobno odpokutował i dziś jest innym człowiekiem. Poświęcił się sportowi. Dziś wszystko wskazuje na to, że naginał reguły znacznie częściej. Sam podczas Sinquefield Open przyznał, że nikt na świecie nie ma tak skutecznych narzędzi do wykrywania szachowych oszustw, jak chess.com. Teraz trudno będzie mu zaprzeczyć.

Śledztwo analityków to dopiero początek. Udowodnienie oszustwa w szachach, jeśli nie złapano kogoś na gorącym uczynku, wymaga skomplikowanego procesu poszlakowego. - Musi istnieć 99,998-procentowe prawdopodobieństwo, że oszukiwał, aby FIDE uznała, że doszło do naruszenia zasad fair play - wyjaśnia na łamach „New York Timesa” sędzia David Hayter. Niewykluczone, że wpływy, jakie ma Carlsen, i tak uczynią Niemanna pariasem nawet, jeśli nikt nie udowodni mu oszustwa.