Dziesięciokrotny Ironman. Polak na podium w Swiss Ultra Triathlon

Adrian Kostera zajął trzecie miejsce w zawodach Swiss Ultra Triathlon na dystansie dziesięciokrotnego Ironmana. Polak przepłynął 38 km, przejechał na rowerze 1800 km i przebiegł 422 km w czasie poniżej 190 godzin, poprawiając rekord świata sprzed zawodów.

Publikacja: 22.08.2022 16:04

Adrian Kostera

Zwycięzcą rozgrywanych w Szwajcarii zawodów ultratriatlonowych został Belg Kenneth Vanthuyne, który do ukończenia morderczej rywalizacji potrzebował 182 godzin, 43 minut i 43 sekund. Belg poprawił dotychczasowy rekord (190 godzin, 17 minut, 16 sekund) o 7,5 godziny.

Drugi na mecie zameldował się dotychczasowy rekordzista świata Richard Jung (Niemcy), który tym razem pokonał trasę dziesięciokrotnego Ironmana w czasie 187:49:24.

Trzeci w zawodach Swiss Ultra Triathlon był Adrian Kostera. Przed rozpoczęciem rywalizacji Polak deklarował, że jego celem było ustanowienie nowego rekordu i pokonanie trasy w czasie 180 godzin. Ostatecznie Kostera potrzebował do ukończenia ultratriatlonu 189 godzin, 55 minut i 20 sekund. Polak miał nad czwartym w rywalizacji Litwinem Tautvydasem Grabauskasem przewagę ponad 100 okrążeń w części biegowej. Ostatnie metry wyścigu Kostera pokonał niosąc polską flagę.

Faworytem do zwycięstwa w Swiss Ultra Triathlon był Robert Karaś. Polak ze znaczną przewagą prowadził w zawodach w części biegowej, musiał jednak wycofać się z rywalizacji z powodu kontuzji.

Na trasie pozostało jeszcze 12 zawodników. W klasyfikacji generalnej na 11. miejscu jest Tomasz Lus, któremu do przebiegnięcia zostało ponad 290 okrążeń po 1,2 km każde.

Standardowy dystans zawodów triathlonowych Ironman to 3,8 km w wodzie, 180 km na rowerze i 42,2 km biegu. Zawodnicy biorący udział w Swiss Ultra Triathlon mają do pokonania trasy dziesięciokrotnie dłuższe.