Doktorowi Larry’emu Nassarowi udowodniono, że pod pretekstem udzielania pomocy medycznej przez lata w szkołach i na uczelniach stanu Michigan oraz w reprezentacji USA wykorzystywał seksualnie młode gimnastyczki.

Wśród nich były największe sławy: Simone Biles, McKayla Maroney, Aly Raisman, Maggie Nichols, Samantha Roy i Kaylee Lorincz. Nassar odbywa łączny wyrok 175 lat więzienia, ale sprawa ma ciąg dalszy.

Jego ofiary, wedle słów McKayli Maroney, zostały zdradzone przez każdą instytucję, która miała je chronić: Komitet Olimpijski USA, U.S.A. Gymnastics, FBI i Departament Sprawiedliwości. Gimnastyczki uważają, że nie osądzono wszystkich winnych, i nadal dochodzą sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Sprawa Larry'ego Nassara. 90 kobiet żąda od FBI ponad miliarda dolarów

Pierwsze informacje o przestępstwach Nassara dotarły do biura FBI w Indianapolis w lipcu 2015 roku. Gdyby FBI wykonała wówczas swe zadanie, to Nassar zostałby zatrzymany, zanim miał okazję wykorzystać kolejne dziewczęta – uważają ofiary lekarza.

Ich pozwy zostały wystosowane dwa tygodnie po tym, jak amerykański Departament Sprawiedliwości postanowił nie ścigać dwóch byłych agentów FBI oskarżonych o spartaczenie śledztwa z 2015 r., co pozwoliło Nassarowi krzywdzić młode gimnastyczki do chwili aresztowania, czyli jeszcze ponad rok.

Gimnastyczki domagają się od FBI odszkodowań. Ich łączne roszczenia przekroczą miliard dolarów

Agenci W. Jay Abbott i Michael Langeman, otrzymawszy dowody przestępstw, zaczęli wprawdzie w 2015 roku przesłuchania gimnastyczek, ale nie przyspieszali śledztwa, czekali 17 miesięcy z udokumentowaniem przesłuchań i nie powiadomili organów ścigania o oskarżeniach wysuwanych wobec Nassara.

Do szybszego działania nie zmotywował ich nawet fakt, że pokrzywdzone mówiły o systematycznym molestowaniu seksualnym od 13. roku życia, że chodziło o wykorzystywanie dzieci. Do aresztowania i skazania winowajcy doprowadzili dopiero śledczy z Departamentu Policji Uniwersytetu Stanowego Michigan.

Abbott i Langeman, obecnie już byli agenci (jeden przeszedł na emeryturę, drugiego zwolniono z FBI w 2017 roku, gdy sprawa nabrała rozgłosu), zostali oskarżeni przez organ kontroli Departamentu Sprawiedliwości także o składanie fałszywych zeznań w sprawie tamtego śledztwa w celu „zminimalizowania błędów popełnionych przez biuro terenowe w Indianapolis”,

Chodziło m.in. o fałszowanie wypowiedzi gimnastyczek, pisanie w raportach, że doktor swymi metodami pomagał leczyć dziewczętom ból pleców, i kłamstwa, że niektóre z osób, które złożyły zeznania – odmówiły współpracy z FBI. Pomimo tych wykroczeń w Departamencie Sprawiedliwości uznano, że nie ma dowodów, aby wnieść przeciw Abbottowi i Langemanowi sprawę karną.

Gimnastyczki domagają się od FBI odszkodowań. Ich łączne roszczenia przekroczą miliard dolarów – średnia wynosi ponad 10 mln na pokrzywdzoną. We wcześniejszych pozwach tego typu, np. wobec Michigan State University, 332 ofiary przestępstw Nassara wniosły o kwoty odszkodowań od 250 tys. do 2,5 mln dolarów, łącznie było to 425 mln. Około jednej trzeciej tej kwoty poszło na prawników.