Impreza będąca częścią cyklu Grand Chess Tour 2022 odbędzie się 18-23 maja w Muzeum Polin. Na liście startowej są m. in. Jan-Krzysztof Duda, Radosław Wojtaszek, Levon Aronian, Fabiano Caruana, Wesley So oraz były lider światowego rankingu Viswanathan Anand.

- Wolę rywalizować właśnie w małym gronie, gdzie każdy gra z każdym. Można powiedzieć, że w ostatnim czasie najczęściej startuję w takich turniejach. Lubię wyzwania i silnych przeciwników - mówi Duda.

Czytaj więcej

Wielki turniej szachowy w Warszawie

- Wystartują zawodnicy z pierwszej dziesiątki świata, więc nie stawiam sobie wielkich celów. Cieszę się z tego, że taka impreza, z takim sponsorem, rozegra się w Polsce. Nie jest codziennością, że widzimy w Polsce Kasparowa czy Ananda - dodaje Wojtaszek.

Nasz kraj w grudniu ubiegłego roku był gospodarzem mistrzostw świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Superbet Rapid&Blitz Poland to kolejne duże wydarzenie, które ugości Warszawa. Jednym z gości imprezy będzie Kasparow.

- Polska przeżywa szachowy renesans. Dzięki sukcesom Dudy i innych polskich graczy, którzy rosną w siłę, szachy stają się coraz popularniejsze. Tym bardziej cieszę się, że kolejne zawody cyklu odbędą się właśnie w Warszawie. Z wielką radością znów do was przyjadę - mówi legendarny rosyjski szachista.

Czytaj więcej

Szachy: Jan-Krzysztof Duda znów wygrywa

Rozwój królewskiej gry w naszym kraju cieszy także Dudę. - Bardziej, niż na własnym rozgłosie, zależy mi na popularyzowaniu szachów. Wiadomo, że są trudne do przedstawienia w mediach, ale to się zmienia i coraz więcej osób gra- mówi.

Turniej Superbet Rapid&Blitz Poland rozpocznie się 19 maja o godzinie 14.00. Dziesięciu graczy rywalizować będzie tzw. systemem kołowym. Zwycięzca zarobi 40 tysięcy dolarów, a w puli nagród jest łącznie 175 tysięcy dolarów.