Na początku września w Syrakuzach na Sycylii młodzieżowa reprezentacja Polski kobiet do 21 lat zdobyła srebrny medal. Grano w pięknej scenerii na naturalnych akwenach przedzielonych zabytkowymi, malowniczymi mostami, na których umieszczono trybuny.

W grze w piłkę na kajaku polski zespół musiał zmierzyć się m.in. z Brytyjkami, Holenderkami czy Kanadyjkami. Ten sport jest również bardzo popularny w innych krajach, w których kultura fizyczna i rekreacja stoją na wysokim poziomie.

W Niemczech można mówić o długiej historii tego sportu. Rozgrywki Bundesligi w kajak polo rozpoczęły się w latach dwudziestych. Jest to też dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, bardzo dużo w tym kraju gra się rekreacyjnie.

Właśnie Niemki były finałowymi rywalkami podopiecznych trenera Dariusza Pilarza. Obserwatorzy nie mieli wątpliwości. Finał był godny mistrzostw świata. Cztery minuty po przerwie Niemki objęły prowadzenie. Polki wyrównały na 30 sekund przed końcem. O mistrzostwie zadecydowała druga pięciominutowa dogrywka do złotej bramki. Na minutę przed końcem Niemki wbiły gola.

- Był to najlepszy mecz jaki zawodniczki rozegrały do tej pory - podsumował finał trener reprezentacji Dariusz Pilarz, cytowany na stronie internetowej PZKaj. Dodał, że drużyna była bardzo dobrze przygotowana taktycznie, siłowo oraz techniczne.

Był to pierwszy medal kobiecej drużyny w mistrzostwach świata. Postawa polskich zawodniczek wzbudziła uznanie zagranicznych obserwatorów. – Nie jesteśmy dyscypliną olimpijską i mamy pod górkę – mówi Jarosław Andziak. – W ostatnich dwóch latach troszeczkę nam się poprawiło i dostaliśmy małe dofinansowanie. Wiąże się to z przyszłorocznymi World Games, których Polska będzie gospodarzem. W związku z tym mamy też zapewnione miejsce w turnieju. Światełko w tunelu jeszcze nie pojawiło, ale jest szansa, że niebawem je zobaczymy.

Reprezentacja seniorek zajęła siódme miejsce. Stoczyła z Włochami walkę o wejście do pierwszej szóstki. W normalnym czasie mecz nie został rozstrzygnięty. Potrzebne były trzy dogrywki. W mistrzostwach w Syrakuzach brały udział jeszcze dwie nasze męskie drużyny. Zawodnicy do lat 21, zajęli dziewiąte miejsce, ale w walce o podium przegrali z Hiszpanią i Włochami zaledwie jedną bramką. Seniorzy sklasyfikowani zostali na jedenastej pozycji.